Návod: Háčkovaný crop-top

Uháčkujte si crop-top na léto s naším návodem ZDARMA. K uháčkování jsme zvolili přízi z pima bavlny The Pima Cotton, která je na tento typ projektu naprosto ideální. Háčkovaný crop top je stylovým kouskem oděvu, s nímž snadno zkombinujete džíny, sukni, legíny nebo jiný kousek vašeho šatníku. Pro tento top jsme zvolili mechový vzor, který je složen že střídání krátkých sloupků a řetízkových ok, takže jej snadno zvládne i začátečník. 

BUDETE POTŘEBOVAT

VELIKOST

U topů chceme, aby seděly a elegantně kopírovaly křivky těla. Z toho důvodu si velikost vašeho topu určete na míru podle předem naměřených velikostí:

  • Žlutá🟡 – šířka obdélníku: Měřte výšku hrudníku ve výšce průramku přes prsa dolů k místu, kde naměříte obvod hrudníku pod prsy.
  • Červená🔴 – délka obdélníku: Změřte obvod hrudníku pod prsy.
  • Modrá🔵 – délka ramínek: Změřte délku od přední části podpaží, přes rameno až po zadní část podpaží.

Na uháčkování našeho základního obdélníku jsme naměřili šířku 20 cm a délku 85 cm.

Jak změřit míry na háčkovaný crop-top

ČÁST I: Háčkování obdélníku

Uháčkujte požadovaný počet řetízkových ok tak, aby odpovídal výšce vašeho hrudníku. Pro náš top jsme nahodili 43 řetízkových ok. Dbejte na to, aby byl počet ok lichý. Přidejte dvě řetízková oka.

1. řada: uháčkujte krátký sloupek do 3. oka od háčku, uháčkujte řetízkové oko, přeskočte jedno řetízkové oko z minulé řady (vznikne tak mezera, do které budete v další řadě háčkovat krátký sloupek) a háčkujte krátký sloupek do následujícího oka. Proces háčkování řetízkových ok, přeskakování řetízkových ok z minulé řady a háčkování krátkých sloupků opakujte do konce řady. Na konci řady uháčkujte 2 řetízková oka. 

2. řada: krátký sloupek uháčkujte do mezery vzniklé uháčkováním řetízkového oka v předchozí řadě, uháčkujte řetízkové oko a další krátký sloupek háčkujte opět do vzniklé mezery z předchozí řady. Na konci řady uháčkujte 2 řetízková oka.

Opakujte 2. řadu, dokud délka obdélníku nedosáhne délky obvodu vašeho hrudníku.

Dbejte na to, aby celkový počet řad byl dělitelný čtyřmi (top rozdělíte na přední a zadní část a dva boční díly).

ČÁST II: Spojení

Obdélní otočte tak, aby byla jeho vnitřní strana venku a spojte jeho začátek a konec.

Uháčkujte jedno řetízkové oko, háček protáhněte pouze zadní částí oka z poslední řady a zbytkem řetízkového oka z první řady, protáhněte přízi a uháčkujte pevné oko.

Proces opakujte do konce spojení, přízi nestříhejte.

Obdélník otočte tak, aby byl vzniklý lem vevnitř.

ČÁST III: Horní lem

Z boku každé řady háčkujte jedno pevné oko po celém obvodu topu. Čím více pevná oka utáhnete, tím pevnější horní lem bude.

ČÁST IV: Spodní lem

Zpevnění spodního konce topu: z boku každé řady háčkujte krátký sloupek po celém obvodu topu. Do prvního krátkého sloupku uháčkujte pevné oko a následně háčkujte jedno řetízkové oko.

1. řada: uháčkujte krátký sloupek do prvního krátkého sloupku ze začínající řady, háčkujte krátké sloupky po celém obvodu, háčkujte pevné oko do prvního krátkého sloupku a jedno řetízkové oko.

2. řada: háčkujte 18 krátkých sloupků a 19. a 20. krátký sloupek sháčkujte v jeden krátký sloupek, proces opakujte do konce řady (pokud vám na konci řady nevyjde dostatečný počet ok pro zmenšení, dokončete řadu pouze klasickými krátkými sloupky). Háčkujte pevné oko do prvního krátkého sloupku a jedno řetízkové oko.

3. řada: opakujte 1. řadu 

4. řada: háčkujte 17 krátkých sloupků a 18. a 19. krátký sloupek sháčkujte v jeden krátký sloupek, proces opakujte do konce řady (pokud vám na konci řady nevyjde dostatečný počet ok pro zmenšení, dokončete řadu pouze klasickými krátkými sloupky). Háčkujte pevné oko do prvního krátkého sloupku a jedno řetízkové oko.

5. řada: opakujte 1. řadu

ČÁST V: Ramínka háčkovaného topu

Počet řad obdélníku vydělte čtyřmi a od lemu odpočítejte daný počet ok (zde bude vaše první ramínko – např. na vzor topu bylo potřeba uháčkovat 176 řad, každá ze čtyř částí topu tak obsahuje 44 řad, ramínko tedy začíná ve 44. oku).

Háčkujte požadovaný počet řetízkových ok tak, aby odpovídal délce ramínka. Ramínko spojte pevným okem v pevném oku z předešlé řady tak, aby rozdíl těchto dvou spojení odpovídal vámi rozmezí mezi jednotlivými částmi. Další pevné oko háčkujte do přední části topu (ne do boční části!)

1. řada: do každého řetízkového oka háčkujte jeden krátký sloupek. Na konci spojte pevným okem, háčkujte druhé pevné oko v pořadí.

2. řada: do každého řetízkového oka háčkujte jeden krátký sloupek, spojte pevným okem.

Druhé ramínko háčkujte stejným způsobem jako první. Dbejte na to, aby se ramínka rozšiřovala do přední a zadní části, nikoliv do bočních částí.

ČÁST VII: Zakončení

Pomocí jehly nebo háčku zapošijte zbývající konce a pro dokonalý výsledek celý top vyblokujte.

 

Návod pro vás vymyslela, uháčkovala a napsala Lenka Schubertová.

 

Máte hotovo?

Pochlubte se nám vaším výsledkem na Instagramu nebo Facebooku s hashtagy: #klubickar #jestejednuradu

Další návody, tipy a triky a čtení o pletení a háčkování naleznete na našem blogu.

Zpět do obchodu