Jehlice na pletení

Použití přírodních materiálů, unikátní a jedinečné zpracování a nadstandardní kvalita je výsadou všech pletacích jehlic v našem sortimentu. Prohlédněte si naši širokou nabídku jehlic na pletení, ať už hledáte klasické rovné jehlice na pletení, kruhové jehlice s pevným či vyměnitelným lankem nebo sady jehlic na ponožky. K dispozici máme širokou nabídku velikostí. Více o jehlicích  ►

Cena

602900
1602900

Značky

Typ jehlic

Velikost

Položek k zobrazení: 63
Výměnné lanko na kruhové jehlice Lykke
70 Kč
903
Výměnné lanko na kruhové jehlice Lykke
70 Kč
900
Kruhové jehlice na pletení 15 mm
300 Kč
369
Výměnné lanko na kruhové jehlice Lykke
70 Kč
906
Dřevěné pletací jehlice 5 mm
250 Kč
345
Rovné dřevěné jehlice We Are Knitters 15 mm
NOVINKA!
400 Kč
1209
Rovné ponožkové jehlice Lykke 2 mm modrá Indigo 897
Nahoru
Další produkty
63 položek celkem

Typy jehlic na pletení

V naší nabídce najdete obrovské množství jehlic na pletení, a tak může být pro začínající nadšence ve světě pletení složitější se mezi nimi zorientovat. V následujících odstavcích popisujeme, v čem jsou jednotlivé jehlice charakteristické, v čem jsou si podobné a naopak odlišné.

V současnosti nabízíme na KLUBÍČKÁŘ.cz následující varianty jehlic:

Rovné jehlice

Rovné dlouhé jehlice se používají při pletení v řadách. Jedna řada tam a druhá zpět. Velkou nevýhodou těchto jehlic je ale jejich užší zaměření a nižší praktičnost. Při pletení na rovných dlouhých jehlicích totiž nemáte možnost si pleteninu odložit, a v rukou tak neustále pracujete s váhou pleteniny. V minulosti byl tento typ jehlic velice rozšířený, ale v dnešní době už většina pletařek upřednostňuje kruhové jehlice.

Pevné a výměnné kruhové jehlice

Kruhové jehlice v dnešní době zažívají skutečný boom. A vůbec se tomu nedivíme. Po přechodu z rovných jehlic na kruhové totiž velice rychle zjistíte, jak příjemné je mít možnost rozložit váhu pleteniny. Další nespornou výhodou je mnohem širší využití kruhových jehlic. Všechno, co jste zvládali na rovných dlouhých jehlicích, totiž s přehledem zvládnete i na kruhových. Navíc ale budete moct plést do kruhu a v pletení se vám otevřou zcela nové možnosti při výběru dalšího projektu.

U kruhových výměnných jehlic je navíc skvělá možnost vybrat si délku lanka pro konkrétní projekt. Praktická je také výměna velikosti jehlic při pletení. Začnete plést patent svetru na menších jehlicích (aby byl pevnější a stahoval), následně necháte úplet na lanku, jehlice snadno odšroubujete a vyměníte je za vámi požadovanou velikost pro základní vzor. Stejně praktické je také sebrání páru jehlic používaných u staršího projektu na novější. Nemusíte úplet přehazovat na jiné jehlice nebo lanko, výměnné jehlice stačí jenom odšroubovat, vyměnit za koncovky a rovnou se můžete pustit do nového projektu.

Ponožkové jehlice

Posledním typem jehlic v naší nabídce jsou jehlice ponožkové. V každé sadě tvořené z rovných ponožkových jehlic by mělo správně být 5 kusů jehlic. Čtyři z nich slouží na pletení do kruhu, zbylá pak na přeplétání. Dalším důvodem je, že při pletení ponožek velmi často pracujete na různých částech ponožky. Během pletení paty, nártu nebo špičky je velmi praktické mít možnost odložit jednotlivé části na samostatné jehlice pro větší přehlednost.

Jakou velikost jehlic vybrat na jaké projekty

My se při výběru jehlic na náš projekt většinou řídíme doporučenou velikostí jehlic a plánovaným typem výrobku.

Doporučená velikost jehlic na pletení od výrobce

V popisu každého klubíčka byste vždy měli najít doporučenou velikost jehlic. To znamená velikost jehlic, kterou byste si měli podle výrobce vybrat, pro optimální výsledek vašeho projektu. 

Skvělým příkladem je příze Touch me Mohair. Neznalý začátečník mohérových přízí by si při prvním pohledu na tloušťku příze nejspíše řekl, že taková příze se hodí na jehlice o velikosti maximálně 3 mm. Jenže volba právě takových jehlic by se stala vaším velkým omylem. Mohérové příze jsou známé díky svému chlupatému efektu a proto se při pletení častěji volí jehlice spíše větší a pro mohérovou přízi Touch me Mohair jsou správnou volbou jehlice o velikosti 5 mm, jak nám udává samotný výrobce We Are Knitters. 

Plánovaný typ výrobku

Velkou roli ve výběru správné velikosti jehlic hraje i projekt, který chcete uplést. Velikostí jehlic totiž zásadním způsobem dokážete ovlivnit vzdušnost a hutnost konečného úpletu. 

Zde uvedeme jako příklad teplou vlněnou přízi The Petite Wool. Doporučené jsou jehlice o velikosti 8 mm, to ale neznamená, že nemůžete experimentovat. Pro upletení opravdu teplé zimní čepice nebo ponožek na doma bychom doporučili i menší velikost. Finální úplet bude velice pevný a bude mít skvělé hřejivé vlastnosti. Také se ale můžete vydat naprosto opačným směrem a rozhodnout se pro větší jehlice. Svetr pletený na jehlicích o velikosti 10 až 12 mm bude mít velká, volná a vzdušná oka a díky skvělým vlastnostem vlny bude stále příjemný. 

Stejný mechanismus platí i pro další projekty. Zpravidla pro výrobky do teplých měsíců se snažíme o volnější úplety, které budou vzdušnější, a tak šaháme po větších jehlicích. Naopak pro výrobky do zimních měsíců se nebojíme zvolit i jehlice menších velikostí.

Spotřeba

Při pletení velkých svetrů a cardiganů může hrát významnou roli i finální množství spotřebované příze. Pokud tedy chcete snížit spotřebu u vašeho projektu, doporučujeme použití větší než doporučené velikosti jehlic.

O jehlicích v naší nabídce

V naší nabídce jsou zastoupeny dvě značky: We Are Knitters, kteří nabízejí pevné kruhové a dlouhé rovné jehlice přímo určené k jejím přízím, a Lykke, společnost, která se přímo specializuje pouze na výrobu příslušenství pro pletení a háčkování.

Jehlice We Are Knitters

Jehlice na pletení od We Are Knitters jsou vyrobeny z naplaveného plážového dřeva. Každý pár jehlic je dohladka vybroušený a následně ošetřen lakovanou úpravou. U 15 mm tlustých jehlicích si navíc můžete vybrat ze tři různých barevných variant.

Jehlice Lykke

Jehlice Lykke jsou naproti tomu vyrobeny ze dřeva březového, které je opracováno a následně ošetřeno epoxidem. Tato látka je však během aplikování vpravena i dovnitř jehlic. Na závěr jsou jsou jehlice vybroušeny a leštěny do konečné podoby. Díky tomu jsou jehlice mnohem pevnější a odolnější, než jiné dřevěné značky na trhu.

Příze na pletení bez plastů a umělých vláken
Pleťte bez plastů
a přízí z umělých vláken
V naší nabídce najdete příze pouze z přírodních materiálů.
Přírodní materiály
pro větší udržitelnost
Doprava ZDARMA na objednávky od 1000 Kč.
Doprava ZDARMA
na objednávky od 1000 Kč
Zboží expedujeme do 24 hodin od objednání.
Expresní expedice
do 24 hodin od objednání
Zpět do obchodu