Návod: Háčkovaná čelenka

Při dotazech na mohérovou přízi Touch me Mohair často druhým dechem dodáváme, že ji lze snadno použít jako doplňující přízi snad ke každému vláknu v naší nabídce. Za nás je ale nejlepší v kombinaci s přízí Finita Yarn z merino vlny a baby alpaky. Finální výrobky tohoto mixu jsou velmi jemné a hebké, příjemně hřejivé a přitom skvěle prodyšné a nekoušou.

Tentokrát jsme se rozhodli pro háčkovanou čelenku. Při vymýšlení vzoru a střihu jsme mysleli i na začátečníky, kteří své první projekty rozhodně nechtějí dokončovat zklamaní ze špatně zvolené délky základního řetízku. Použili jsme tak postup, během kterého už po pár řadách budete vědět, jak široká čelenka bude, a vy si tak sami snadno dokážete upravit její velikost. Čelenku jsme totiž neháčkovali v kruhových řadách, nýbrž jako jeden velký obdélník, který se na konci nejdříve sháčkuje a pak sešije. 

Pro základní vzor jsme zvolili dva typy ok, které jsou pro začátečníka naprosto zásadní. V jedné řadě – při cestě tam – háčkujete čelenku krátkým sloupkem a ve druhé řadě – na cestě zpět – háčkujte dlouhý sloupek. Navíc z vlastní zkušenosti víme, že i tak obyčejné a všední nutnosti, jako sešití čelenky může být občas problém, a proto jsme věnovali této problematice celou jednu část návodu na háčkovanou čelenku.

 

BUDETE POTŘEBOVAT:

ČÁST I: Základ čelenky

Nahoďte na háček a uháčkujte 45 řetízkových ok.

1. řada: Do druhého oka od háčku uháčkujte krátký sloupek a pokračujte celou řadu krátkými sloupky. Celkem uháčkujte 44 krátkých sloupků. Po posledním uháčkovaném oku udělejte 3 řetízková oka a práci otočte.

2. řada: Uháčkujte 43 dlouhých sloupků (první nahrazen 3 řetízkovými oky z předchozí řady). Po posledním dlouhém sloupku uháčkujte 1 řetízkové oko a práci otočte.

3. řada: Do každého oka v řadě uháčkujte krátký sloupek. Po posledním oku uháčkujte 3 řetízková oka a práci otočte.

4. řada: Do každého oka v řadě uháčkujte dlouhý sloupek. Po posledním oku uháčkujte 1 řetízkové oko a práci otočte.

5. až 86. řada: Střídejte 3. a 4. řadu. 

Čelenku průběžně přikládejte a počet řad upravte podle vaší velikosti. Po dokončení základu přízi nestříhejte.

ČÁST II: Sešití

Nyní můžete čelenku začít sháčkovávat nebo sešívat.

Při dokončování tohoto návodu na háčkovanou čelenku jsme vyzkoušeli několik různých postupů a nakonec nám jako nejlepší možný způsob vyšel tento:

Nejdříve si vyberte, kterou stranou chcete mít na čelence viditelnou. Touto stranou přeložte čelenku dovnitř tak, aby se dotýkaly kratší konce čelenky.

Poslední oko (to které máte na háčku) protáhněte posledním okem na opačném konci čelenky. Nyní naberte další oko v řadě a tomuto oku oko protilehlé na opačném konci. Naberte přízi, protáhněte oběma oky a uháčkujte pevný sloupek. 

Dál pokračujte postupným sháčkováváním protilehlých ok pevným sloupkem, až dokud nevytvoříte krátký tunýlek. Konec zauzlujte, ale nestříhejte.

 

Náš TIP! Uháčkujete-li pevná oka pevněji, dojde v místě spojení k elegantnímu zúžení.

 

Nechte si dostatečně dlouhý kus příze a přízi ustřihněte, navlečte na niť a začněte háčkovanou čelenku sešívat do její finální podoby. Čelenku sešijte střídavým stehem (vždy nabírejte zevnitř ven). 

Sešívání byste měli končit u vašeho prvního řetízkového oka. Příze zauzlíkujte a zapošijte.

 

Nyní máte hotovo!

Pochlubte se nám vaším výsledkem na Instagramu nebo Facebooku s hashtagy: #klubickar #jestejednuradu

Další návody, tipy a triky a čtení o pletení a háčkování naleznete na našem blogu.

Zpět do obchodu