Návod: Háčkovaná čepice nad uši

Při loňských Vánocích nám přišla velice zajímavá objednávka, která se skládala pouze ze dvou klubíček a každé z nich bylo jiné. Jedno klubíčko tlusté vlny The Wool a druhé klubíčko její tenčí varianty The Petite Wool. Klubíčka spolu však perfektně ladila, jednalo se totiž o varianty Bordeaux a Spotted Black. Celou dobu nám tak vrtala hlavou otázka, jestli lze spojit dvě klubíčka s různými tloušťkami do jednoho projektu.

Trvalo nám dlouho přijít na to, jak dvě různé příze skloubit, ale nakonec to není vůbec složité. Zvládli jsme to a výsledkem je tento návod na háčkovanou čepici v tradičním retro stylu po uši. Ke zhotovení této čepice si vystačíte s krátkými sloupky, řetízkovými oky, dvěma klubíčky a dvěma velikostmi háčku.

BUDETE POTŘEBOVAT

ČÁST I: Základ háčkované čepice

Začněte s přízí The Wool a tlustým 15 mm háčkem. Nahoďte na háček a uháčkujte 17 řetízkových ok.

Náš TIP! Chcete-li mít čepici až pod uši nebo vyšší lem, přidejte do základního řetízku 3 až 5 řetízkových ok.

1. řada: Do druhého oka od háčku uháčkujte krátký sloupek a pokračujte celou řadu krátkými sloupky. Pro závěrečné řetízkové oko v řadě již naberte 7 mm háčkem tenčí přízi The Petite Wool. Práci otočte.

2. řada: Do každého oka z předchozí řady uháčkujte dva krátké sloupky. Na konci řady uháčkujte řetízkové oko a práci otočte.

3. řada: Do každého oka uháčkujte 1 krátký sloupek. Na konci řady uháčkujte řetízkové oko a práci otočte.

4. řada: Zopakujte postup 3. řady.

5. řada: Přidejte ještě jedno řetízkové oko a uháčkujte krátký sloupek do druhého oka předchozí řady. //Uháčkujte 1 řetízkové oko a uháčkujte krátký sloupek do druhého oka od háčku.// Postup mezi značkami opakujte až do konce řady. Pro závěrečné řetízkové oko v řadě již naberte tlustou přízi The Wool a práci otočte.

6. řada: Do každého oka (tvořeného z jednoho krátkého sloupku a řetízkového oka) uháčkujte 1 krátký sloupek. Na konci řady uháčkujte 1 řetízkové oko a práci otočte.

7. řada: Do každého oka uháčkujte krátký sloupek. Pro poslední řetízkové oko v řadě již naberte tenčí přízi The Petite Wool.

8. řada: Zopakujte postup 2. řady.

9. řada: Zopakujte postup 3. řady.

10. řada: Zopakujte postup 3. řady.

11. řada: Zopakujte postup 5. řady.

12. řada: Zopakujte postup 6. řady.

13. řada: Zopakujte postup 7. řady.

14. až 58. řada: Opakujte postup předchozích řad.

59. řada: Vyzkoušejte si velikost čepice. Jestli vám velikost vyhovuje, přeskočte k další části. Chcete-li přidat, pokračujte postupným střídáním řad.

60. řada: Zopakujte postup 6. řady.

61. řada: Zopakujte postup 7. řady.

62. řada: Zopakujte postup 2. řady.

63. řada: Zopakujte postup 3. řady.

64. řada: Zopakujte postup 3. řady.

ČÁST II: Zakončení čepice

Jakmile máte základní obdélník háčkované čepice hotový, pokračujte sháčkováním následujícím způsobem:

Na háčku byste měli mít 1 řetízkové oko, kterým jste zakončili 64. řadu. Toto oko protáhněte posledním okem základního řetízku, naberte přízi a uháčkujte pevné oko. Nyní naberte druhé malé oko v řadě a znova základní oko řetízku a uháčkujte pevný sloupek. Takto postupně sháčkujte oba konce obdélníku a dávejte si pozor, ať vždy sháčkujete oka v poměru 2:1 (dvě malá oka z příze The Petite Wool ku 1 velkému oku z příze The Wool).

Na závěr si nechte dostatečně dlouhý kousek příze na stáhnutí vrchní části čepice a přízi ustříhněte. Zbytek příze navlékněte na jehlu a vpichujte ze středu čepice do řetízkového oka, které se nachází vždy ve středu řad tvořenými z tenčí příze The Petite Wool.

Čouhající zbytky přízí zauzlíkujte a zapošijte.

Nyní máte hotovo!