Pima bavlna na pletení a háčkování

Pima bavlna je tak trochu (nebo spíše hodně) vylepšená bavlna. Příze z pima bavlny se díky létům pečlivého šlechtění vyznačují vyšší jemností, hebkostí a leskem, zároveň jsou ale také odolnější a pevnější. To zaručuje, že se vám výrobky nebudou tolik srážet, měnit tvar a vydrží déle. Vyberte si z naší nabídky těch nejkvalitnějších přízí z pima bavlny a upleťte si z nich něco, co hravě zvládne i několik sezón nošení. Více o přízích z pima bavlny ►

Cena

2802060
12802060

Značky

Tloušťka

Složení

Barva

Vymazat filtry

Položek k zobrazení: 25
Příze The Pima Cotton duhová Marshmallow 2
280 Kč
321
Příze The Pima Cotton červená Wine 2
280 Kč
339
Příze The Pima Cotton duhová Yarnicorn 2
280 Kč
342
Příze The Pima Cotton fialová Lilac 2
280 Kč
318
Příze The Pima Cotton hnědá Dark Copper 2
280 Kč
306
Příze The Pima Cotton hnědá Sunrise 2
280 Kč
333
Příze The Pima Cotton hnědá Sunset 2
280 Kč
336
Příze The Pima Cotton melírovaná Sprinkle Beige 2 330
Příze The Pima Cotton modrá Denim 2
280 Kč
309
Příze The Pima Cotton oranžová Copper 2
280 Kč
303
Příze The Pima Cotton písková Sand 2
280 Kč
327
Příze The Pima Cotton přírodní bílá Natural 2
280 Kč
159
Příze The Pima Cotton růžová Blush 2
280 Kč
300
Příze The Pima Cotton zelená Emerald 2
280 Kč
312
Nahoru
Další produkty
25 položek celkem

Bavlněná příze skvělá, pima bavlna ještě lepší

Ne, pima bavlna není jen nějaký marketingový trik, jak udělat z běžné bavlny něco extra. Ve skutečnosti je její název odvozen od indiánského kmene a vznikla dlouholetým šlechtěním. A podobně jako existuje několik druhů vln, jako např. tradiční ovčí vlna, mohérová z angorských koz či vlna z lamy alpaky a každá z nich má odlišné vlastnosti, podobně je tomu tak i s bavlnami.

Všechny typy bavln náleží k rodu bavlníků, latinsky Gossypium a jejich kvalita je určována hlavně délkou vláken – čím delší, tím lepší. Například současnému textilnímu průmyslu jednoznačně dominuje bavlník chlupatý (či srstnatý), který si zabírá zhruba 90 % veškeré vyrobené bavlny a který řadíme k méně až středně kvalitním bavlněným přízím s 2–3 centimetry dlouhými vlákny.

Vlastnosti a výhody pima bavlny

Zato pima bavlna byla vyšlechtěna na počátku 20. století z bavlníku keřovitého, který poskytuje nejkvalitnější materiál. Vlastně není jedinou luxusnější bavlnou – kromě pimy pocházejí z této odrůdy i jiné, vysokojakostní druhy, třeba barbadoský Sea Island nebo egyptská Giza.

Vlákna bavlny pima byla po dlouhá léta kultivována tak, aby dosahovala délky 3,5 až 5 centimetrů. Díky tomu získává některé své charakteristické vlastnosti, které zvlášť vynikají v porovnání se středně kvalitními přízemi z bavlny. Příze z pima bavlny jsou:

 • jemné na dotek,
 • lesklé a hladké na povrchu,
 • pevné,
 • odolné vůči poškození,
 • díky tomu také trvanlivé a odolají zkoušce času,
 • hypoalergenní (podobně jako vlněné příze),
 • při vhodném zpracování si dlouhodobě uchovávají původní barvy.

Díky dlouhým vláknům, která se do sebe mnohem lépe splétají, je obecně pima bavlna odolnější než jiné bavlněné materiály. Tuto vlastnost si otestujete na vlastní kůži až po několika nošeních výrobků z pimy, protože narozdíl od méně kvalitních bavln se tyto luxusní příze i po dlouhodobém, častém a náročném používání nežmolkují, nechlupatí a ani netřepí.

A to obzvlášť, pokud je spředena těsněji a pevněji, jako je tomu např. u příze The Pima Cotton. My jsme si ji odzkoušeli na duhových ponožkách, které už rok pravidelně nosíme a zatím se neprodřely ani nijak neponičily.

Co na první pohled ale rozhodně poznáte, tak je pocit z materiálu a vzhled:

 • Klubko pima bavlny je krásně jemné a hebké, příjemné a měkké na dotek.
 • Od svého navinutí dobře drží tvar a při bližším pohledu jsou dokonce dobře vidět spředená vlákna, ze kterých nikde nic netrčí.
 • Pima bavlna své barvy doslova vyzařuje, je lesklá a zároveň plná barev (např. narozdíl od některých vlněných přízí, které občas mohou působit trochu zastřeným dojmem).

Kde se pima bavlna používá

Vzhledem ke zmiňovaným vlastnostem není divu, že je pima bavlna v současnosti hojně používaným materiál po celém světě (a nikoliv jedinečným materiálem v rukách pletací a háčkovací komunity).

Typicky se využívá především tam, kde je vyžadován vysoký standard z hlediska odolnosti i pohodlí zároveň. Nejčastěji to jsou luxusnější a dražší textilie, např. pánské nebo dámské prádlo, lůžkoviny, povlečení a prostěradla, trika, tílka, kalhoty i jiné oděvy. Čas od času se s ní můžete ale také setkat v některých specifických případech, jako třeba oblečení pro malé děti.

Pro pletené a háčkované produkty se v zásadě hodí tyto příze na téměř cokoliv. Zmínili jsme tu třeba ponožky, ale vyzkoušeli jsme také háčkovaný klobouk Bucket Hat a z nápadů můžeme nabídnout ještě deky, přehozy, halenky, topy nebo šaty pro děti.

Proč je pro vás vhodná příze The Pima Cotton?
Vzorek háčkovaného úpletu z příze The Pima Cotton

 • 100% pima bavlna
 • větší jemnost a četnost vláken pro větší hebkost a lesk
 • příze dosahuje vysoké odolnosti a pevnosti
 • větší trvanlivost výrobku než u klasické bavlny
 • ručně vyrobeno v Peru
 • nesráží se a drží tvar
 • ideální příze na topy, halenky, vesty

Nezaujala vás příze z pima bavlny? Prohlídněte si naši nabídku přízí ze 100 % přírodní vlny. V nabídce máme příze The Wool, The Petite Wool, The Wave Wool.

Příze na pletení bez plastů a umělých vláken
Pleťte bez plastů
a přízí z umělých vláken
V naší nabídce najdete příze pouze z přírodních materiálů.
Přírodní materiály
pro větší udržitelnost
Doprava ZDARMA na objednávky od 1000 Kč.
Doprava ZDARMA
na objednávky od 1000 Kč
Zboží expedujeme do 24 hodin od objednání.
Expresní expedice
do 24 hodin od objednání
Zpět do obchodu