Návod: Háčkovaný klobouk Bucket Hat

Pro někoho, kdo se chce naučit háčkovat je letní klobouk ideálním vstupním projektem. Naučíte se na něm základní oko, háčkovat do kruhu a přidávat v jednotlivých řadách. Velkým plusem je také nízká časová náročnost. I kdyby se vám hodně nedařilo, během pár večerů zvládnete klobouk dokončit a do týdne máte hotovo.

Vkročit do světa přízí a háčkování s tímto projektem je vhodné také proto, že lze počty ok snadno upravit pokud máte jinou tloušťku příze nebo o něco větší, či menší háček. Dokonce není ani tak  důležité při háčkování počítat oka. Stačí když budete myslet na to, že během jedné řady musíte rovnoměrně přidávat zhruba na stejných místech. Výsledek vám bude dělat radost i tak, a pokud byste se někdy v budoucnu pouštěli do druhé verze, rozdíl skoro nepoznáte.

Aktualizace: Po více než roce jsme se k tomuto návodu vrátili a vylepšili jej. Vyzkoušeli jsme uháčkovat klobouk s mnohem tenčí přízí, než jsou klubíčka The Pima Cotton a pokud se rozhodnete k použití takové příze např. len Marvilla, stačí háčkovat s dvojitou přízí. Nově si také můžete vybrat mezi dvěma dalšími způsoby, jak uháčkovat krempu. Na výběr tak jsou nyní celkově tři způsoby jak krempu uháčkovat:

 • varianta A: klasická ve stylu bucket hat – duhový klobouk
 • varianta B: široká a rovná krempa – zelený klobouk s proužkem na začátku krempy
 • varianta C: úzká krempa, která se otáčí nahoru – zelený klobouk

Původní návod si můžete stáhnout jako PDF tady: Stáhnout návod na háčkovaný klobouk Bucket Hat

Budete potřebovat

 • 1 - 2 klubíčka příze z pima bavlny The Pima Cotton nebo 3 - 4 klubíčka lnu Marvilla
  • háček velikosti 4,5 mm
  • jehlu na zapošití konců

   Vzorek

   Vzhledem k tomu, že se jedná o návod pro začátečníky a je složen ze základních ok, můžeme zkušební vzorek, protentokrát, přeskočit. Pro vás je důležité pouze sledovat aby se vám horní část klobouku nekroutila a nedělala mističku. Tento neduh se projeví po pár řadách a lze jednoduše spravit. 

   Pokud nemáte zrovna 4,5 mm háček, ale třeba 4 mm nebo 5 mm, přesto to pro vás nemusí být překážkou. S 4 mm háčkem uháčkujete pouze pár řad navíc a s 5 mm budete více utahovat. Myslete na to, že háčkování by měla být zábava, ne věda, takže je naprosto v pořádku, když budete občas lehce improvizovat.

   Vzorek uháčkovaný z The Pima Cotton

   Část I: Střecha klobouku

   Nahoďte si na háček a udělejte řetízek se 3 oky.  Pevným okem do prvního oka řetízku jej spojte a vznikne vám kroužek.

   1. řada: Do vzniklého kroužku udělejte 8 krátkých sloupků a do prvního oka si vpíchněte značkovač. Značkovač s každou přibývající řadou vždy vpíchněte do prvního oka.

   2. řada: Do každého oka udělejte 2 krátké sloupky. Když do jednoho oka uděláte dva krátké sloupky, znamená to, že přidáváte. Na konci byste měli mít 16 ok. 

   3. řada: Do prvního oka v řadě udělejte krátký sloupek. Do druhého oka udělejte 2 krátké sloupky. Opakujte dokud nedokončíte řadu. Na konci byste měli mít 24 ok. 

   4. řada: Do prvních dvou ok udělejte krátký sloupek. Do třetího oka udělejte 2 krátké sloupky. Opakujte dokud nedokončíte řadu.

   5. řada: Do prvních tří ok udělejte krátký sloupek. Do čtvrtého oka udělejte 2 krátké sloupky. Opakujte dokud nedokončíte řadu. 

   6. řada: Udělejte krátký sloupek do každého oka v řadě.

   Nyní si vaši dosavadní práci zkontrolujte. Položte si ji na rovnou plochu a zkuste jestli se vám kroutí do mističky. Pokud ne, můžete pokračovat dál. Příčinou může být, že háčkujete s jinou velikostí háčku nebo tloušťkou příze. Stačí si jenom lehce poupravit začátek a budete moct dále pokračovat. Práci vypárejte, znovu nahoďte a udělejte řetízek se 4 oky. Do kroužku udělejte 10 krátkých sloupků a pak už můžete pokračovat pravidelným přidáváním od 2. řady.

   Střecha háčkovaného klobouku 1

   7. řada: Do prvních čtyř ok udělejte krátký sloupek. Do pátého oka udělejte 2 krátké sloupky. Opakujte dokud nedokončíte řadu.

   8. řada: Do prvních pěti ok udělejte krátký sloupek. Do šestého oka udělejte 2 krátké sloupky. Opakujte dokud nedokončíte řadu.

   9. řada: Do prvních šesti ok udělejte krátký sloupek.  Do sedmého oka udělejte 2 krátké sloupky. Opakujte dokud nedokončíte řadu.

   10. řada: Do prvních sedmi ok udělejte krátký sloupek. Do osmého oka udělejte 2 krátké sloupky. Opakujte dokud nedokončíte řadu.

   11. řada: Udělejte krátký sloupek do každého oka v řadě.

   12. řada: Do prvních osmi ok udělejte krátký sloupek. Do devátého oka udělejte 2 krátké sloupky. Opakujte dokud nedokončíte řadu.

   13. řada: Do prvních devíti ok udělejte krátký sloupek. Do desátého oka udělejte 2 krátké sloupky. Opakujte dokud nedokončíte řadu.

   14. řada: Do prvních deseti ok udělejte krátký sloupek. Do jedenáctého oka udělejte 2 krátké sloupky. Opakujte dokud nedokončíte řadu.

   15. řada: Udělejte krátký sloupek do každého oka v řadě.

   16. řada: Do prvních jedenácti ok udělejte krátký sloupek. Do dvanáctého oka udělejte 2 krátké sloupky. Opakujte dokud nedokončíte řadu. 

   Nyní byste si měli zkontrolovat velikost vašeho klobouku. 

   • pro hlavy o obvodu 60+ pokračujte až do 20. řady => průměr střechy bude 18 cm.
   • pro hlavy o obvodu 55-60 pokračujte do 18. řady => průměr střechy bude 16,5 cm.
   • pro hlavy o obvodu 50-55 se přesuňte do další části návodu => průměr střechy bude 15 cm.

   17. řada: Do prvních dvanácti ok udělejte krátký sloupek. Do třináctého oka udělejte 2 krátké sloupky. Opakujte dokud nedokončíte řadu.

   18. řada: Do prvních třinácti ok udělejte krátký sloupek. Do čtrnáctého oka udělejte 2 krátké sloupky. Opakujte dokud nedokončíte řadu.

   19. řada: Do prvních čtrnácti ok udělejte krátký sloupek. Do patnáctého oka udělejte 2 krátké sloupky. Opakujte dokud nedokončíte řadu.

   20. řada: Udělejte krátký sloupek do každého oka v řadě.

   Začátek koruny háčkovaného klobouku

   Část II: Koruna klobouku

   Korunu klobouku háčkujte krátkým sloupkem do každého oka bez přidávání. Udělejte 15–20 řad podle výšky vašeho čela.

   Hotová koruna háčkovaného klobouku

   Část III: Krempa klobouku

   Varianta A: klasická krempa ve stylu bucket hat

   Na krempu klobouku budete přidávat stejně jako jste to dělaly u střechy. 

   1. řada: Do prvních patnácti ok udělejte krátký sloupek. Do šestnáctého oka udělejte 2 krátké  sloupky. Opakujte dokud nedokončíte řadu.

   2. řada: Do prvních šestnácti ok udělejte krátký sloupek. Do sedmnáctého oka udělejte 2 krátké sloupky. Opakujte dokud nedokončíte řadu.

   3. řada: Udělejte krátký sloupek do každého oka v řadě.

   4. řada: Do prvních sedmnácti ok udělejte krátký sloupek. Do osmnáctého oka udělejte 2 krátké sloupky. Opakujte dokud nedokončíte řadu.

   5. řada: Do prvních osmnácti ok udělejte krátký sloupek. Do devatenáctého oka udělejte 2 krátké sloupky. Opakujte dokud nedokončíte řadu.

   6. řada: Udělejte krátký sloupek do každého oka v řadě.

   Klobouk si vyzkoušejte. Pokud vám velikost krempy stačí, pokračujte 11. a 12. řadou. 

   7. řada: Do prvních devatenácti ok udělejte krátký  sloupek. Do dvacátého oka udělejte 2 krátké sloupky. Opakujte dokud nedokončíte řadu.

   8. řada: Do prvních dvaceti ok udělejte krátký sloupek. Do dvacátého prvního oka udělejte 2 krátké sloupky. Opakujte dokud nedokončíte řadu.

   9. řada: Do prvních jednadvaceti ok udělejte krátký sloupek. Do dvacátého druhého oka udělejte 2 krátké sloupky. Opakujte dokud nedokončíte řadu.

   10. řada: Udělejte krátký sloupek do každého oka v řadě.

   11. řada: Udělejte krátký sloupek do každého oka v řadě.

   12. řada: Udělejte krátký sloupek do každého oka v řadě. Poslední řadu se snažte utahovat co nejpevněji, krempa klobouku vám pak bude lépe držet.

   Háčkovaný klobouk z příze The Pima Cotton

   Varianta B: široká a rovná krempa

   1. řada: Celou řadu háčkujte krátkým sloupkem.

   2. řada: Celou řadu háčkujte krátký sloupek do každého oka za přední niť.

   3. řada: Celou řadu háčkujete za zadní niť 1. řady následujícím způsobem: do prvních 3 ok uháčkujte krátký sloupek, do čtvrtého oka uháčkujte 2 krátké sloupky. Opakujte do konce řady.

   4. řada: Všechna oka háčkujte krátkým sloupkem.

   5. - 8. řada: Zopakujte 4. řadu. 

   9. řada: Do prvních 9 ok uháčkujte krátký sloupek. Do desátého oka uháčkujte 2 krátké sloupky. Opakujte do konce řady.

   10. - 12. řada: Zopakujte 4. řadu. 

   Háčkovaná klobouk s rovnou krempu

   Varianta C: úzká krempa, která se otáčí nahoru

   1. řada: Do prvních 6 ok uháčkujte krátký sloupek. Do sedmého oka udělejte 2 krátké sloupky. Opakujte dokud nedokončíte řadu.

   2. řada: Uháčkujte krátký sloupek do každého oka v řadě.

   3. - 4. řada: Zopakujte 2. řadu.

   5. řada: Do prvních 6 ok uháčkujte krátký sloupek. Do sedmého oka oka udělejte 2 krátké sloupky. Opakujte dokud nedokončíte řadu.

   6. - 11. řada: Zopakujte 2. řadu.

   12. řada: Celou řadu oháčkujte pevným sloupkem.

   Háčkovaná klobouk ze lnu s úzkou krempu

   Končíme

   Pokud se vám líbí zaoblený přechod mezi střechou a korunou klobouku máte už skoro hotovo. Pokud  chcete hranatější tvar klobouku, najděte poslední řadu střechy ve které jste přidávali a tu proháčkujte pevným okem.

   Posledním krokem je zapošít čouhající zbytky přízí. Na koncích je pevně zauzlíkujte a přebytek zapošíjte do klobouku tak, aby nebyla příze vidět. 

   Háčkovaný Bucket Hat z pima bavlny

   Nyní máte hotovo!

   Pochlubte se nám vaším výsledkem na Instagramu nebo Facebooku s hashtagy: #klubickar #jestejednuradu

   Další návody, tipy a triky a čtení o pletení a háčkování naleznete na našem blogu.

    

   Zpět do obchodu