Návod: Hodinová háčkovaná čepice

Tato háčkovaná čepice je dalším projektem, který hravě zvládne i naprostý začátečník. Pro zkušenější zase bude představovat lahůdku na jeden večer.

Na tento projekt byste měli umět pevná oka, polodlouhý sloupek a ubírání. Pokud ji chcete vícebarevnou, musíte mít zvládnuté i střídání barev.

Čepice je pletena v řadách, takže se dá její velikost lehce upravit. Pokud chcete mít lem čepice nižší, stačí vám na začátku ubrat 3–5 řetízkových ok.

Návod si můžete stáhnout jako PDF tady: Stáhnout návod na hodinovou háčkovanou čepici

Háčkovaná čepice z vlny The Wool

Budete potřebovat

• 2 klubíčka vlněné příze The Wool
  • háček velikosti 15 mm
  • jehlu na zapošití konců

Vzorek

Vzhledem k tomu, že tato čepice není pletena do kruhu, ale v řadách, nemusíte si zkušební vzorek dělat. Začněte s řetízkem a jakmile uháčkujete první řadu, uvidíte přibližně, jak dlouhou čepici budete mít. Když se vám bude zdát příliš krátká, první řadu vypárejte, přidejte pár řetízkových ok a poté můžete pokračovat v práci. Naopak, pokud se vám bude zdát příliš dlouhá, uberte několik řetízkových ok a čepice vám bude lépe sedět.

Vzorek z vlny The Wool

Část I: Čepice

Nahoďte si na háček a udělejte řetízek se 22 oky.

1. řada: Do prvního oka v řetízku od háčku udělejte polodlouhý sloupek a pokračujte polodlouhým sloupkem do každého oka v řetízku až do konce 1. řady.

Na konci řady udělejte jedno řetízkové oko z druhé barvy. Přízi, se kterou jste pletli první řadu, neustřihávejte. Na konci 3 řady ji budete potřebovat.

2. řada: Uháčkujte do každého oka polodlouhý sloupek. Na konci řady udělejte jedno řetízkové oko.

3. řada: Do prvního oka v řadě udělejte polodlouhý sloupek a dodělejte řadu do předposledního oka.

Při dokončování posledního oka v řadě protáhněte posledním okem i přízi druhé barvy. Jedno řetízkové oko, které děláte vždy na konci řady, udělejte už ze druhé barvy.

4.–22. řada : Řady háčkujte podle instrukcí jako 2. a 3. řadu.

Přízi, kterou jste pletli 20. řadu, můžete zastřihnout a zapošít. Přízi, se kterou jste pletli 21. a 22. řadu, nezastřihávejte.

Vzorek háčkované čepice z příze The Wool

Část II: Sešití

Začněte na straně, na které nestřídáte barvy, a uháčkovaný základ sešijte.

Část III: Zakončení čepice

Naberte si na háček poslední oko z 22. řady, udělejte jedno řetízkové oko a kolem celého obvodu čepice  udělejte pevná oka. Do každé řady ze základu by vám mělo vyjít jedno pevné oko.

Poslední řadu ubírejte tímto způsobem: 2 pevná => jedno pevné oko.

Na závěr, pomocí jehly, protáhněte poslední řadu a stáhněte.

Končíme

Pokud chcete, můžete si na čepici udělat bambuli. Na závěr zauzlíkujte a zapošijte všechny čouhající zbytky přízí.

Nyní máte hotovo!