Návod: Háčkovaná šála

S příchodem chladnějších dnů bude naším dalším projektem háčkovaná šála. Na tento projekt jsme vybrali přízi Touch me Mohair, která svými vlastnostmi zajistí, že vás šála bude krásně hřát. Navíc bude lehoučká a nadýchaná a stane se tak vaším oblíbeným doplňkem. Na šálu jsme vybrali tři nádherné odstíny v podzimních tónech. Barevná kombinace je ovšem na vás.

Pro lepší vysvětlení jsme připravili i návod zaměřený pouze na tento krajkový vzor, ve kterém najdete i popsané fotografie. Při práci se tak můžete řídit pouze schématem, popřípadě fotografickými ukázkami v kombinaci se značkami.

Návod si můžete stáhnout jako PDF tady: Stáhnout návod na háčkovanou šálu

Háčkovaný krajková šála z příze Touch me Mohair

Budete potřebovat

• 3 klubíčka mohérové příze Touch me Mohair
        • pro stejné barvy vyberte varianty Beige, Mustard a Cinnamon
      • háček velikosti 5 mm
      • háček nebo jehlu na zapošití konců

VZOREK A VELIKOST

U šály si vzorek dělat nemusíte, protože ji nebudete háčkovat na konkrétní velikost.

Pokud chcete šálu širší nebo užší, upravte si počet ok v začátečním řetízku. Naše šála má šířku 21 cm s 76 + 4 oky v řetízku. Pro šálu širokou 30 cm pak v řetízku háčkujte na 114 + 4 ok.

POUŽITÉ VZORY A ZKRATKY

Vybrali jsme háčkovaný krajkový vzor, který na úpletu vytváří pravidelně se střídající vlnky s okrasnou  hranou. Tento krajkový vzor využijete při háčkování plédů, šátků a dlouhých šál. Struktura úpletu vynikne i na svetrech, letních halenkách a topech. V návodu najdete  dvojitý sloupek a přední pevné oko okolo dlouhého sloupku.

Použité vzory pro háčkovanou šálu

ČÁST I: Řetízek

Základní vzor je rozpočítaný na 19 řetízkových ok + 4 řetízková oka navíc na krajový sloupek.

Naše šála je nahozena na 76 řetízkových ok + 4 řetízková oka na krajový sloupek při otáčení práce.

Celý vzor se háčkuje ve dvou řadách, které se po celé délce úpletu opakují.

Řetízek: uháčkujte 76 řetízkových ok + 4 řetízková oka navíc.

Háčkovaný krajkový vzor

ČÁST II: Šála

Nevíte si rady? Využijte náš návod zaměřený pouze na to, jak háčkovat tento krajkový vzor.

1. řada:

Prvních 19 ok uháčkujte takto:

• 4x uháčkujte dvakrát nahozený dlouhý sloupek vpíchnutý do pátého řetízkového oka,
  • 1x uháčkujte dvakrát nahozený dlouhý sloupek do následujícího řetízkového oka,
  • 7x uháčkujte dvakrát nahozený dlouhý sloupek do každého druhého řetízkového oka,
  • 5x uháčkujte dvakrát nahozený dlouhý sloupek do jednoho řetízkového oka.

Každých následujících 19 ok zopakujte tento postup:

• 5x uháčkujte dvakrát nahozený dlouhý sloupek vpíchnutý do následujícího řetízkového oka,
  • 1x uháčkujte dvakrát nahozený dlouhý sloupek do následujícího řetízkového oka,
  • 5x uháčkujte dvakrát nahozený dlouhý sloupek do jednoho řetízkového oka.

Na konci řady udělejte 1 řetízkové oko a otočte práci.

Vzorek háčkované šály z mohéru Touch mi Mohair 1

2. řada:

Celou řadu háčkujte předním pevným okem okolo dlouhého sloupku.

Na konci řady uháčkujte 4 řetízková oka a otočte práci.

3. řada:

Prvních 19 ok uháčkujte takto:

• 4x uháčkujte dvakrát nahozený dlouhý sloupek vpíchnutý do prvního oka pevného sloupku předchozí řady,
  • 7x uháčkujte dvakrát nahozený dlouhý sloupek do každého druhého oka,
  • 1x uháčkujte dvakrát nahozený dlouhý sloupek do následujícího oka,
  • 5x uháčkujte dvakrát nahozený dlouhý sloupek do jednoho oka.

Každých následujících 19 ok zopakujte tento postup:

• 5x uháčkujte dvakrát nahozený dlouhý sloupek vpíchnutý do následujícího oka,
  • 7x uháčkujte dvakrát nahozený dlouhý sloupek do každého druhého oka,
  • 1x uháčkujte dvakrát nahozený dlouhý sloupek do následujícího oka,
  • 5x uháčkujte dvakrát nahozený dlouhý sloupek do jednoho oka.

Na konci řady udělejte 1 řetízkové oko a otočte práci.

Vzorek háčkované šály z mohéru Touch mi Mohair 2

4. řada:

Celou řadu háčkujte předním pevným okem okolo dlouhého sloupku.

Na konci řady uháčkujte 4 řetízková oka a otočte práci.

Pravidelně střídejte 3. a 4. řadu až do požadované délky.

Naši šálu jsme pletli na 276 řad a je dlouhá 206 cm.

Detail háčkované šály z příze Touch me Mohair

KONČÍME:

Pokud chcete, můžete si na koncích udělat třásně. Na závěr zauzlíkujte a zapošijte všechny čouhající zbytky přízí.

Nyní máte hotovo!