Můj dokonalý svetr

Je mi 51 let a teprve nedávno jsem našel svůj první, dokonalý pletený svetr. Přečtěte si o mé cestě za hledáním vhodné příze na celoroční nošení.

Dokonalý pletený svetr z příze The Mixed Yarn

Pohled do minulosti

Svetry jsem vždy nosil a dodnes nosím rád. První svetry se ke mně dostaly stejně, jako k většině – v dětství jsem ho prostě po někom dostal na donošení. Některé z nich kousaly a já musel vždy řešit, co si pod něj obléct, jiné se složitě přetahovaly přes hlavu a v několika z nich se nedalo vydržet kvůli horku.

Jednou jsem měl ale štěstí a do šatníku se mi dostal jednoduchý, zelený pletený svetr, s volnějším límcem, na materiál už si nevzpomenu (v 18 letech jsem to neřešil). Ten jsem skutečně nosil dlouho, protože byl opravdu pohodlný a příjemný.

V dalším období jsem od manželky, odjakživa pletařky, dostal pár na míru upletených svetrů – sezónní, hřejivé, chladivé, se složitějším i jednodušším vzorem, nicméně i ty se začaly po nějaké době plstit nebo vytahovat.

A svetry z obchodů? Jako nové vždy slouží dobře, ale po chvíli jsou delší než na začátku, a širší, než je potřeba.

Nová doba

Pak pod rukama mých rodinných nejbližších začal vznikat projekt KLUBÍČKÁŘ. Celý proces jsem pozoroval pouze z povzdálí, ale dávalo mi smysl nabízet příze na pletení háčkování jen a pouze z těch nejkvalitnějších přírodních materiálů. Postupně začali plést na návody všelijaké čepice, šály, rukavice, ponožky. A když mě oslovili, že jestli bych nechtěl uplést svetr z příze, kterou ještě nemají v nabídce, ale potřebují ji otestovat, tak jsem souhlasil.

Jak probíhalo pletení svetru

1. Nabídli mi klubka v šedé barvě The Mixed Yarn. Jedná se o specifickou směsovou přízi, která obsahuje 50 % vlny a 50 % bavlny.
  2. Vyzkoušeli jsme uplést tři vzorky s různou tloušťkou jehlic. Nakonec jsme stejně skončili u doporučených 5milimetrových jehlic.
  3. Svetr jsem chtěl nosit hlavně do práce. Podle toho jsme také vybírali střih. Volba padla na jednoduchý svetr přes hlavu s límečkem tak, abych pod něj mohl nosit i košile.
  4. Den po dni jednotlivé části svetru přibývaly, pouze jsem byl párkrát přizván k doměření délky zad, předního dílu a rukávů. Než jsem se nadál, byl svetr hotový.

Příze The Mixed Yarn se neplstí

Zkušenosti s mým pleteným svetrem

No a jak se mi s novým svetrem sžívalo? Pocity z něj byly docela neobvyklé a jiné, než jsem byl doposud zvyklý u mých starších svetrů.

1. Tepelný komfort

S prvním oblečením nového svetru jsem ihned pocítil jedinečný tepelný komfort a zvláštní pocit tepla. Svetr příjemně hřeje, není v něm ale zbytečně moc velké teplo.

2. Pohodlnost

Svetr mi díky správně zvoleným jehlicím a vzoru perfektně sedí. Je pružný tam, kde to očekávám (límec), a přitom pevný tam, kde má držet (boky).

3. Univerzálnost

Použitím příze The Mixed Yarn můžu svetr nosit za každých podmínek. Skvěle funguje jak v třeskuté zimě pod bundou, tak během chladných letních večerů. Můžu si pod něj vzít bavlněné tričko s krátkým i dlouhým rukávem, ale i vlněnou košili s vypasovaným střihem.

4. Termoregulace

Moje dosavadní zkušenosti byly vždy se svetry z teplých a hřejivých typů přízí a vždy jsem musel pečlivě zvážit, jak se obléct. Čeká mě poklidná procházka, nebo budu pracovat ve vytopené kanceláři? S tímto svetrem je mi to ale jedno.

5. Prodyšnost

Protože je příze složená z 50 % z vlny, upletený svetr má skvělé hřejivé vlastnosti, a tak jsme při vymýšlení vzoru mohli sáhnout po větších jehlicích, aby svetr mohl volnými oky lépe dýchat.

6. Nevytahuje se a neplstí se

Některé úplety z vlněných přízí mohou mít tendenci se vytahovat a plstit. Mně se ale tento svetr během prvního roku skoro vůbec nevytahal a stále vypadá, jako bychom ho včera dopletli. Fotky, které najdete v tomto článku, jsou focené po roce nošení svetru, a tak se i vy můžete sami přesvědčit o kvalitách této příze.

Detail pleteného svetru z příze The Mixed Yarn

Ve zkratce

Po roční zkušenosti s tímto pleteným svetrem tak můžu jednoznačně říct, že je to první svetr, se kterým jsem stoprocentně spokojený. Za celou tu dobu nošení je stále stejně příjemný, hřejivý a drží tvar jako na začátku.

Pokud i vy hledáte přízi na projekt, od kterého čekáte, že vám bude sloužit i několik let, doporučuji prohlédnout si nabídku ostatních barevných variant. Vybírat můžete z 9 různých odstínů. A jestliže vás tento druh příze nezaujme, prohlédněte naši kompletní nabídku stejně kvalitních klubek.