Jak na zkušební vzorek?

Většinou se nám z Klubíčkáře do zkušebního vzorku moc nechce – neradi ho děláme, někdy máme pocit, že ho vlastně ani nepotřebujeme a hlavně nás zdržuje od pletení vytouženého výrobku. Avšak ve skutečnosti vám při pletení a háčkování velmi usnadní práci – názorně vám ukáže velikost a počet ok vybraného vzoru, a následně zamezí zbytečnému vyplétání.

Mnohokrát se nám stalo, že jsme po upletení nebo uháčkování několika řad (někdy i desítek) zjistili, že něco úplně tak nesedí. Ptáme se: „Nejsou ta oka příliš velká? Nebo malá? Mám tam správný počet ok?“ Neradi si to připouštíme, ale v takových chvílích prostě musíme začít od znova.

Proč háčkujeme zkušební vzorky

Téměř vždy se nám v Klubíčkáři vyplatilo uplést nebo uháčkovat zkušební vzorek. Díky němu se totiž ujistíme, že výsledek bude vypadat tak, jak chceme. Naopak se vám nikdy nestane, že svetr budete muset v půlce zad párat kvůli tomu, že by vám byl určitě příliš malý.

Proto z našich zkušeností doporučujeme začínat veškeré projekty právě testovacím vzorem (a obzvlášť ty složité, jako jsou např. svetry nebo topy). Vytvořením vzorku si otestujeme několik důležitých pletařských a háčkovacích faktorů, mezi nimi např.:

• výběr správných jehlic;
  • počet nahozených ok;
  • počet upletených řad;
  • velikost výsledného výrobku.

Kromě toho také podle upleteného vzorečku zjistíme množství příze, které s použitými jehlicemi při pletení stahujeme. Člověk si tak dokáže lépe představit, kolik klubíček vlny potřebuje. Navíc si na základě vzorečku můžete vybrat optimální velikost jehlic podle vašeho stylu háčkování a potřeb, a to navzdory doporučené velikosti jehlic.

Zkušební vzorky upletete podle etikety

Zkušební vzorek se většinou plete tzv. lícovým žerzejem. To znamená, že lícovou řadu pletete hladce a rubovou obrace. Některé vyplétané vzory, jako např. krajkové nebo plastické vzory pletýnek, vyžadují udělat si speciální vzoreček podle daného schématu.

Veškeré údaje potřebné k upletení nebo uháčkování základního testovacího vzorku najdete na etiketě příze či klubíčka. Na ní se kromě názvu vlny, jejího složení, gramáže a návinu zpravidla setkáte ještě s vysvětlujícím popiskem ke vzorku.

V popisku na etiketě najdete jednak doporučenou velikost jehlic, jednak malý čtverec znázorňující úplet o velikosti 10x10 centimetrů s dalšími údaji o počtu ok a řad. Pletením podle těchto instrukcí dosáhnete onoho deseticentimetrového zkušebního vzorku.

V praxi to vypadá tak, že například u vlny na pletení The Pima Cotton nahodíte na doporučené jehlice o velikosti 5 mm 18 ok a upletete 23 řad, čímž získáte ideální čtverec. Ten vám bude vodítkem pro výpočet velikosti projektu a na základě něj se rozhodnete, zda nezměnit jehlice, počet řad nebo ok.

Jak se liší vzorky jednotlivých pletacích přízí v praxi?

Naše příze na pletení od We Are Knitters mohou být skvělým ilustračním příkladem, jak ukázat rozdílnost mezi jednotlivými háčkovacími přízemi. Níže jsou seřazeny od těch s největším počtem řad a ok po ty s nejmenším. Všimněte si snižujícího se počtu řad a ok, a to v závislosti na jednotlivých typech přízí a použitých jehlic:

Stejné instrukce, avšak s jinými údaji, najdete na etiketě u každé příze v naší nabídce.

Pro úplnou jistotu je lepší vzorek, ale i my to někdy přeskočíme

U jakéhokoliv většího projektu výrazně doporučujeme si zkušební vzorek uplést, abyste měli maximální jistotu. My sami ho děláme vždy u větších, složitějších a náročnějších kousků, jako jsou čepice, svetry, trička, topy a halenky.

Jiné výrobky nám ale vyrůstají přímo pod očima a dokážeme snadno odhadnout, zda nám počet řad a ok a jejich velikost vyhovuje. Takže např. u šátků, šál a dek pletení či háčkování vzorku přeskakujeme a rovnou pleteme.

Nevíte si rady s upletením zkušebního vzorku?

Máte problémy s nějakým vzorem? Nebo nevíte, jestli si z naší nabídky vybrat různě tlustou vlnu The Wave Wool, nebo raději klasičtější The Wool? Kontaktujte nás prostřednictvím formuláře v kontaktech, zavolejte nám na telefonní číslo +420 775 389 299 nebo nám napište e-mail na adresu info@klubickar.cz . Rádi vám poradíme a pomůžeme s jakýmkoliv problémem, ať už se týká čehokoliv s pletením nebo háčkováním.