Návod: Pletený crop top svetr

Crop-top je ideálním kouskem oděvu, který budete volit během teplých měsíců. Můžete ho nakombinovat téměř s čímkoliv z vašeho šatníku, protože svým střihem skvěle tvaruje postavu a vizuálně zeštíhluje pas. Ti, co náš už znají, navíc ví, že od našich návodů mohou čekat jistou univerzálnost. Proto i během tohoto návodu budete mít nad podobou vašeho pleteného crop topu plnou kontrolu. Z crop topu končící nad prsy hravě uděláte tradičněji střižený crop top končící pod žebry či svetr s libovolnou délkou pasu. Problém vám ale neudělá ani ještě letnější verze s krátkými rukávy.

Tento pletený crop top je pleten dvěma přízemi zároveň a pro všechny velikosti nahazujeme stejný počet ok, následně úplet rozšiřujeme a dělíme na 4 části (přední díl, zadní díl, 2 díly tvořící rukáv). Oka potřebná na rukáv po dostatečném rozšíření přesuneme na pomocný provázek, spojíme přední a zadní díl a tvoříme trup. Po dokončení nabereme oka z provázku a dotvoříme rukáv.

Délka vzoru tohoto svetru je pletena pouze nad hrudník. Pokud chcete svetr delší, stačí pokračovat ve vzoru. Pro vytvoření dlouhého svetru končícího v pase budete pro všechny velikosti potřebovat 6 klubíček příze.

Budete potřebovat

VELIKOST

• Velikost S, šířka: 83–89
  • Velikost M, šířka: 89-94
  • Velikost L, šířka: 94-100
  • Velikost XL, šířka: 100-105
  • Velikost XXL, šířka: 105-112

POUŽITÉ VZORY

Základní vzor svetru

K upletení svetru budete potřebovat pouze hladká oka.

Rozšiřování ok

• Přidání oka hladce zleva (nadzvedněte příčnou niť mezi oky levou jehlicí zepředu, upleťte zezadu)
  • Přidání oka hladce zprava (nadzvedněte příčnou niť mezi oky levou jehlicí zezadu, upleťte zepředu)

ČÁST I: Nahození a rozdělení

Na jehlice nahoďte 74 ok pro všechny velikosti.

1. řada: Upleťte 17 ok, umístěte značkovač, 2 oka, umístěte značkovač, 35 ok, umístěte značkovač, 2 oka, umístěte značkovač, 18 ok. Spojte v kruh.

ČÁST II: Rozšiřování svetru

2. řada: Pleťte k nejbližšímu značkovači, přidejte oko hladce zleva, přehoďte značkovač, pleťte 1 oko, přidejte oko hladce zprava. Pleťte k nejbližšímu značkovači, přidejte oko hladce z leva, přehoďte značkovač, pleťte 1 oko, přidejte oko hladce zprava. Postup opakujte do konce řady.

3. řada: Pleťte všechna oka hladce.

Opakujte 2. a 3. řadu k celkovému počtu 49/53/57/61/65 řad (266/282/298/314/330 ok) podle vaší velikosti.

ČÁST III: Pletení trupu

50./54./58./62./66. řada: Pleťte k nejbližšímu značkovači, přehoďte následujících 51/55/59/63/67 ok (oka tvořící část rukávu + 2 oka, které části rozdělovala) na pomocnou přízi nebo jehlici. Spojte přední a zadní část a pokračujte v pletení k nejbližšímu značkovači, na přízi opět přehoďte 51/55/59/63/67 ok a pokračujte v pletení do konce řady.

Na jehlicích by se mělo nacházet 164/172/180/188/196 ok tvořících trup.

51./55./59./63./67. řada: Pleťte všechna oka hladce.

Opakujte 51./55./59./63./67. řadu k celkovému počtu 55/60/64/69/73 řad.

Pokud chcete mít svetr delší, pokračujte v pletení do vámi požadované délky.

ČÁST IV: Pravý rukáv

Naberte všechna oka tvořící rukáv na jehlice tak, abyste 1. řadu začínali v oblasti podpaží.

1. řada: Přidejte oko hladce zprava v místě, kde byste přidávali oko v rozšiřovací části svetru. Další oko naberte hladce zprava v místě mezi dvěma oky tvořícími pouze trup, umístěte značkovač (začátek řady). Poslední oko naberte hladce zleva v místě, kde byste přidávali oko v rozšiřovací části svetru. Zbylá oka pleťte hladce.

2. - 30. řada: Pleťte všechna oka hladce.

31. řada: 2 oka před značkovačem spleťte dohromady, přehoďte značkovač a zbytek řady pleťte hladce.

32. a 33. řada: Pleťte všechna oka hladce.

Opakujte 31. až 33. řadu k celkovému počtu 90/93/93/96/96 řad.

91./94./94./97./97. řada: Opakujte 31. Řadu.

92./95./95./98./98. řada: Každé 4. oko spleťte dohromady a dokončete řadu hladkými oky.

ČÁST V: Levý rukáv

2. - 30. řada: Pleťte všechna oka hladce.

31. řada: Přehoďte značkovač a dvě následující oka spleťte dohromady, zbytek řady pleťte hladce.

32. a 33. řada: Pleťte všechna oka hladce.

Opakujte 31. až 33. řadu k celkovému počtu 90/93/93/96/96 řad.

91./94./94./97./97. řada: Opakujte 31. Řadu.

Na závěr důkladně zapošijte čouhající zbytky přízí.

Návod pro vás vymyslela, upletla a napsala Lenka Schubertová.

Nyní máte hotovo!