Návod: Pletená čelenka s uzlem

Pro všechny, kteří chtějí mít uši v teple a nemají zrovna v oblibě čepice, jsme připravili jednoduchý návod na pletenou čelenku. Tuto čelenku zvládne i začátečník a návod se může stát vaším odrazovým můstkem pro pletení dalších čelenek. K pletení čelenky se hodí krátké jehlice, protože nahazujete malý počet ok. Zvládnete to s přehledem i na dlouhých jehlicích nebo na jehlicích s lankem. Čelenka je v přední části ozdobena výrazným uzlem, který vytvoříte až po upletení čelenky během sešívání.

Pro pletení jsme vybrali luxusní a nekousavé příze značky We Are Knitters. Budete potřebovat přízi Finita Yarn a přízi Touch me Mohair. Obě příze se k sobě moc hezky hodí a mohér dodává úpletu typický chlupatý vzhled.

Plánujete plést tuto čelenku s uzlem a hledáte k ní slušivý šátek? Podívejte se na náš návod na úzký pletený šátek ze stejných přízí, a vytvořte si tak skvělou sadu pro každou příležitost.

BUDETE POTŘEBOVAT

VELIKOST ZKUŠEBNÍHO VZORKU

Při použití jehlic o velikosti 5 mm je zkušební vzorek 10 x 10 cm = 20 ok x 40 řad. Velikost jehlic si upravte podle vašeho způsobu utahování při pletení.

VELIKOST ČELENKY

U této pletené čelenky jsme zvolili postup, díky kterému si upletete čelenku přímo vám na míru. Plést začínáte kratší stranou čelenky (šířka podle výšky vašeho čela) a pletete v řadách do té doby, než je čelenka dostatečně dlouhá aby vám pěkně seděla.

Pro šířku čelenky 11 cm jsme nahodili 25 ok. Pro každou jinou velikost nahoďte buď o 2 oka méně nebo o 2 oka více. Podle vámi požadované šířky (výšky) čelenky  10/11/12/13 cm nahoďte 23/25/27/29 ok. 

Délku čelenky určíte v průběhu pletení postupným přikládáním a až dopletete na požadovanou délku, jednoduše práci zakončíte.

POUŽITÉ VZORY A ZKRATKY

Postup pro pletení krajových ok:

Pletete-li výrobek, který má kraje úpletu viditelné, je vhodné zvolit takový styl pletení krajových ok, díky kterému budou tato krajová oka upravená a vytvoří pravidelný okraj pleteniny.

Na začátku každé řady pleťte 2 krajová oka následujícím způsobem:

1. řada - lícová: 1 oko sejměte obrace s přízí vpředu, 1 oko upleťte hladce, 1 oko hladce.

A na konci každé řady pleťte 2 krajová oka takto:

Pleťte po poslední 2 oka v řadě, 1 oko sejměte obrace s přízí vpředu, 1 oko upleťte hladce.

Tento postup opakujte na začátku i konci každé řady.

Základní vzor - hráškový (někdy také perličkový)

1. řada: pleťte 1 oko hladce, 1 oko obrace - opakujte až do konce řady.

2. řada: oka pleťte opačně, než tak jak se jeví, nad hladce upleteným okem pleťte obrace a nad obrace pleteným okem pleťte hladce. Tuto řadu opakujete až do konce.

ČÁST I: Nahození a základ čelenky

Na jehlice velikosti 5 mm nahoďte dvojitou přízí 23/25/27/29 ok. Počty ok pro nahození šířky čelenky si upravte podle výšky čela. 

1. řada – lícová: upleťte 2 krajová oka, pokračujte v pletení hráškovým (perličkovým) vzorem, na konci řady upleťte 2 krajová oka

2. řada – rubová: upleťte 2 krajová oka, pokračujte v pletení hráškovým (perličkovým) vzorem, na konci řady upleťte 2 krajová oka

Dále pleťte pořád stejně a opakujte 1. a 2. řadu až na vámi preferovanou délku.

V poslední řadě všechna oka uzavřete a to tak, že první dvě oka upletete hladce a první přetáhnete přes druhé. Pak už pleťte vždy jedno oko a druhé přes ně přetáhněte.

ČÁST II: Překřížení a sešití čelenky

V tento okamžik máte dopleteno a před sebou máte obdélník. 

  • Přeložte jej podélně delšími stranami k sobě. 
  • Konce dlouhých stran zasuňte do sebe tak, aby jednotlivé vrstvy ležely přes sebe. Jednotlivé díly se vám nesmí přetočit. 
  • Konce čelenky do sebe vložte střídavě nad a pod sebe. Okraje jsou u sebe. 
  • Začněte sešívat. 

Prošívejte všechny vrstvy čelenky a naberte každé oko. Jednotlivé stehy stahujte rovnoměrně tak, aby vzniklý šev byl, co nejméně patrný. Šev při obracení čelenky bude uvnitř tak, aby nebyl vidět.

 

Nyní máte hotovo!

Pochlubte se nám vaším výsledkem na Instagramu nebo Facebooku s hashtagy: #klubickar #jestejednuradu

Další návody, tipy a triky a čtení o pletení a háčkování naleznete na našem blogu.

Zpět do obchodu