Vlna baby alpaka a příze s příměsí baby alpaky

Příze z alpaky a zejména ty z baby alpaky patří v pletařském světe mezi nejkvalitnější a nejcennější materiály. Svými vlastnostmi jsou příze z alpaky velice podobné vlněným přízím, alpaky ale žijí v nesrovnatelně náročnějších podmínkách, které zapříčinily růst výrazně kvalitnějších vláken. Více o přízích z baby alpaky ►

Cena

340360
1340360

Značky

Tloušťka

Složení

Barva

Vymazat filtry

Položek k zobrazení: 19
Příze Finita Yarn z merino vlny a baby alpaky černá Black 2
360 Kč
552
Příze Finita Yarn z merino vlny a baby alpaky fialová Bordeaux 2
360 Kč
549
Příze Finita Yarn z merino vlny a baby alpaky hnědá Beige 2
360 Kč
540
Příze Finita Yarn z merino vlny a baby alpaky modrá Aquamarine 2
360 Kč
561
Příze Finita Yarn z merino vlny a baby alpaky modrá Navy Blue 2
360 Kč
555
Příze Finita Yarn z merino vlny a baby alpaky oranžová Cinnamon 2
360 Kč
564
Příze Finita Yarn z merino vlny a baby alpaky přírodní bílá Natural 2
360 Kč
570
Příze Finita Yarn z merino vlny a baby alpaky růžová Salmon 2
360 Kč
567
Příze Finita Yarn z merino vlny a baby alpaky šedá Grey 2
360 Kč
543
Příze Finita Yarn z merino vlny a baby alpaky zelená Forest Green 2
360 Kč
573
Příze Finita Yarn z merino vlny a baby alpaky žlutá Light Yellow 2
360 Kč
558
Příze Finita Yarn z merino vlny a baby alpaky žlutá Mustard 2
360 Kč
546
Příze Touch me Mohair z mohéru, hedvábí, alpaky hnědá Beige 2
340 Kč
249
Příze Touch me Mohair z mohéru, hedvábí, alpaky modrá Aquamarine 2
340 Kč
243
Příze Touch me Mohair z mohéru, hedvábí, alpaky oranžová Cinnamon 2
340 Kč
234
Nahoru
Další produkty
19 položek celkem

Vlákna vlny alpaky a baby alpaky pocházejí z lam a stejně jako vlnu ji řadíme mezi vlákna živočišného původu. Jejich vlastnosti jsou v základu velice podobné, zásadní rozdíly však určuje struktura jejich vláken, o čemž podrobněji píšeme v jedné z následujících částí.

Obecně lze ale říci, že alpaku řadíme na pomyslný vrchol vlněných vláken. Baby alpaka je ještě o nepatrný krůček výše. Například lamy alpaky žijící v peruánských Andách žijí v nesrovnatelně náročnějších podmínkách než běžně chované ovce. Vlastnosti jejich vlny tomu náležitě odpovídají – jsou teplejší, hřejivější, odolnější, mají lepší izolační vlastnosti a mají lepší hydrofobní schopnosti.

V následujících odstavcích detailně popisujeme strukturu vlákna lam alpak, příčiny a důsledky skvělých vlastností, které tato vlna má, ale taky tom, proč je její produkce tak náročná a na celém světě se nedaří ji navýšit.

Vlákna alpaky: mikroskopický pohled na strukturu

Vlákna alpaky řadíme mezi živočišná vlákna, a tak jsou svými vlastnostmi velice podobná vláknům z ovčí srsti. Nejdůležitějším rozdílem je ale samotná tloušťka vlákna, které je mnohem tenčí, a má tím pádem i jinou strukturu.

Abychom pochopili rozdílnost mezi vlákny, nebudou nám k tomu stačit oči obyčejného člověka, ale musíme se podívat skrz mikroskop. Při detailním pohledu na vlákno alpaky lze spatřit, že odlišná struktura má mnohem menší šupinky v porovnání s ovčí nebo merino vlnou. A právě díky těmto jemnějším šupinkám mají příze z alpaky tak výjimečné vlastnosti.

Příze z baby alpaky představují kategorii tak trochu mimo, protože jejich vlákna jsou  ještě jemnější a šupinky ještě drobnější, což z nich činí materiál s výrazně vytříbenějšími a lepšími vlastnostmi.

Vlastnosti přízí z alpaky

Alpaky řadíme mezi nejexkluzivnější materiály, které lze k pletení či háčkovaní využít. A stejně jako vlákna merino vlny, jsou i vlákna a výrobky z alpaky či baby alpaky hojně vyhledávány vrcholovými sportovci. Tato vlna totiž nabízí nejvyšší možný komfort ve všech vlastnostech, které jsou vlastní živočišným vlnám.

  • příze z alpaky jsou božsky jemné a lesklé
  • jedinečné termoregulační vlastnosti
  • vlna alpaky má celoživotní pevnost a výdrž
  • neabsorbuje pachy
  • odpuzuje vodu

1. Jsou božsky jemné a lesklé

Hlavní vlastností, které si všimnete ihned po prvním doteku s přízí z alpaky, je její jedinečná jemnost a hebkost. Příčinou jsou drobounké šupinky, které jdou ruku v ruce s netradičně vysokou jemností vlákna. Příze z alpaky či baby alpaky tak budou nekousavé a nebudou dráždit pokožku. Jemná struktura je také důvod, proč mají hotové příze lesklý, skoro až svítivý povrch.

2. Mají jedinečné termoregulační vlastnosti

Mezi další důležité vlastnosti spojené s jemnou a hustější strukturou se řadí skutečnost, že příze má v sobě malé vzduchové kapsičky, které vytvářejí skvělou izolační vrstvu. Na rozdíl od přízí z ovčí vlny vám postačí použít mnohem menší množství materiálu ve snaze o udržení stejného tepelného komfortu.

Takže zatímco svetry do zimy z ovčí vlny musejí být opravdu huňaté a je potřeba vytvořit mezi vámi a prostředím tlustou, neprostupnou bariéru, s přízí z alpaky postačí ke stejnému výsledku sáhnout po tenčích přízích.

3. Jsou pevné a mají celoživotní výdrž

Kvůli minimální tloušťce vlákna jsou příze spředené z většího počtu jednotlivých vláken, což způsobuje mnohem vyšší pevnost a odolnost. Hotové výrobky taky nebudou tolik trpět na vytažení a udrží si svůj původní tvar. Často platí, že pokud si upletete nebo uháčkujete teplý zimní svetr z alpaky, vydrží vám déle, než byste si vůbec přáli.

V tomhle jsou příze z alpaky srovnatelné s merino vlnou. Avšak merino je vrcholovými sportovci častěji využívána především proto, že populace lam alpak je v globálním měřítku mnohem menší, a tím pádem jsou produkty z vlny alpaky o to exkluzivnější a méně dostupné. Nicméně při pohledu na papírové předpoklady je srst alpaky a potažmo baby alpaky kvalitou ještě o třídu výš.

4. Odpuzují vodu

Vzhledem k náročným podmínkám si lamy alpaky musely vypracovat srst, která je ochrání za všech podmínek. Výsledkem takového vývoje je hydrofobní vlna, která skvěle odpuzuje vodu a vlhkost. Nejlépe můžete tento jev sledovat během lehkého deště, kdy se na povrchu pleteniny vytvářejí malinkaté kapičky vody, které se však nevsakují a nepronikají dále k vašemu tělu.

5. Neabsorbují pachy

Díky podobnému efektu se přízím z alpaky také skvěle daří nepohlcovat pachy a vůně. Po náročné vycházce vám tak bude stačit svetr nebo jiný výrobek pouze rozložit, nechat vyvětrat a během zimy jemně očistit čistým sněhem. Jako u jiných vlněných přízí doporučujeme vyhnout se jakémukoliv nadbytečnému čištění a mytí zejména parfémovanými přípravky. Každým mytím sice vymyjete špínu, zároveň ale z vlny vymýváte přínosné látky a snižujete tím její životnost.

6. Vlna z alpaky nekouše

Kousání vlněných přízí je většinou způsobeno kombinací vláken s různou tloušťkou (zejména u ovčí vlny od 21 µm až po 40 µm). Vlákna alpaky jsou mnohem tenčí než vlákna ovčí vlny a jejich tloušťka se pohybuje mezi 18 µm až 25 µm. Příze z alpaky a baby alpaky jsou tím pádem nekousavé.

Nadčasová exkluzivita lam alpak: Původ chovu a jeho unikátnost

Lama alpaka byla vyšlechtěna z divokých vikuní před více než 5 tisíci lety na území Jižní Ameriky v oblasti Andského pohoří. Za příčinou růstu kvalitní srsti stojí především unikátní místní klimatické podmínky, které jinde na světě nenajdete. Ve vlně z alpaky a baby alpaky se kombinuje nadmořská výška přes 4000 metrů nad mořem, větrné a proměnlivé podnebí a blízkost k Tichému oceánu, což klade vysoké nároky na ochranu před těmito vlivy. 

O exkluzivitě materiálu svědčí i fakt, že v době předcházející importu do Evropy na počátku 19. století byly příze z alpaky považovány za „vlákno bohů“ a byly vyhrazeny pouze královským rodům. Jedinečnost lam alpak je také podtržena jejich nenahraditelnou úlohou během obřadních či obětních rituálů v Incké říši.

Kvůli vzrůstající popularitě vlákna bylo v 19. století vynaložena velká snaha o domácí chov alpak na evropském území, avšak zdejší vlákna nikdy nedosáhla stejné nebo přinejmenším podobné kvality. Veškerá produkce nakonec zůstala zachována pouze v původním a přirozeném prostředí jihoamerických Andách a populace alpak (trochu netypicky ve srovnání s jinými užitkovými zvířaty) nikdy zásadně nevzrostla.

V současné době byly snahy o rozšíření alpak znovu zahájeny na farmách po celém světe.

Příze na pletení bez plastů a umělých vláken
Pleťte bez plastů
a přízí z umělých vláken
V naší nabídce najdete příze pouze z přírodních materiálů.
Přírodní materiály
pro větší udržitelnost
Doprava ZDARMA na objednávky od 1000 Kč.
Doprava ZDARMA
na objednávky od 1000 Kč
Zboží expedujeme do 24 hodin od objednání.
Expresní expedice
do 24 hodin od objednání
Zpět do obchodu