Návod: Pánská pletená čepice

Uplést čepici je skvělý úkol pro všechny začínající pletaře, či pletařky, a my jsme proto v tomto návodu volili jednodušší a základní vzory pro pletení do kruhu. Největší výzvu v tomto návodu představuje ozdobné ujímání, které však s naším návodem hravě zvládnete. Návod na pletenou čepici jsme připravili na míru přízi The Mixed Yarn. Spojení vlny a bavlny je ideální kombinace na projekty, které chcete nosit na podzim, zimu i jaro. Tato čepice se stane vaší společnicí i ve velmi sychravém počasí. Nekouše a díky přírodním materiálům a zvolenému vzoru bude mít skvělé termoregulační vlastnosti a vaše hlava zůstane v suchu a příjemném teple.

Pánská pletená čepice z příze The Mixed Yarn

Budete potřebovat

• 1 klubíčko příze The Mixed Yarn
  • kruhové jehlice č. 4 mm pro pletení patentu
  • kruhové jehlice č. 5 mm pro pletení zbytku čepice
  • 5–6 značkovačů
  • jehlu na zapošití příze

VZOREK A VELIKOST

1. Změřte si obvod hlavy nad ušima.
  2. Z příze si upleťte zkušební vzorek. Návod najdete zde: https://www.klubickar.cz/blog/jak-na-zkusebni-vzorek/
  3. Zkušební vzorek si urovnejte a postupným přikládáním na naměřený obvod hlavy zjistíte potřebný počet ok. Z celkového počtu ok uberte 10 až 15 % ok a se zbylým počtem ok začněte plést. Čepice by vám hlavu měla pěkně obepínat.  Při práci musíte počítat s pružností úpletu, který se pěkně natáhne.

Na naši čepici jsme naměřili obvod hlavy 61 cm, a tak je čepice pletená na 55 cm.

POUŽITÉ VZORY A ZKRATKY

• Pružný patentový vzor: střídáte 1 oko obrace a 2 oka hladce
  • Vyplétaný vzor: od lemu je celá čepice je pletená hladce

ČÁST I: NAHOZENÍ

Nahoďte si vypočítaný počet ok. Pár očí přidejte nebo uberte tak, aby byl výsledný počet ok dělitelný třemi. Pro naši čepici jsme si nahodili 90 ok na jehlici velikosti 4 mm. V úpletu bude šířka čepice 55 cm a počítáme s pružností vzoru, který umožní roztažení čepice. Pokud nahodíte více ok, čepice bude příliš volná.

Lem pletené pánské čepice

ČÁST II: Lem čepice

1. - 12. řada: pleťte pružným patentovým vzorem: střídejte 1 oko obrace a 2 oka hladce až do výšky 4 cm pro jednoduchý lem bez otočení.

Lem lze kombinovat v různých výškách. Pokud chcete mít lem ohrnutý, pleťte vyšší lem až do výšky 8 cm. Takový lem bude výrazným a ozdobným prvkem na čepici, bude více hřát a upletená čepice bude pevněji sedět na hlavě.

Pletená čepice z příze The Mixed Wool

ČÁST III: Čepice

Po upletení výšky lemu přepleťte všechna oka na kruhové jehlice velikosti 5 mm a plynule pokračujte v pletení horní části čepice vyplétaným vzorem.

1. řada:  Do prvního oka první kruhové řady si umístěte značkovač, který vám pomůže v další orientaci v úpletu.

2. - 42. řada: Pleťte v kruhových řadách hladce a po upletení řady si vždy umísťujte značkovač.

Čepici pleťte do výšky 14 cm od konce lemu.

Okrasné ujímání na pánské pletené čepici

ČÁST IV: ujímání – tvarování čepice

Pomocí značkovačů si rozdělte úplet na 5 částí. Pokud pletete podle nás, umístěte značkovač za každé 18. oko.

1. řada: pleťte za značkovačem následujícím způsobem:

• 1 oko hladce,
  • 2 oka spleťte následujícím způsobem: naberte obě oka středem, naberte přízi a protáhněte
  • pleťte hladce a 3 oka před druhým značkovačem spleťte 2 oka následujícím způsobem: naberte obě oka zepředu, naberte přízi a protáhněte.
  • 1 oko hladce

Postup opakujte do konce řady.

2. - 7. řada: Postup pořád opakujete v každé řadě a před a za každým značkovačem. Postup ujímání opakujte, dokud vám na jehlici nezůstane 20 ok, která jste upletli ujímáním.

8. řada: ukončení čepici upleťte následujícím způsobem: každá 2 oka spleťte hladce a dostanete se na počet 10 ok, která protáhněte přízí a stáhněte.

Pletená pánská čepice

Končíme

Teď už vás čeká jen zapošití konců příze a můžete vyrazit s čepicí ven.

Nyní máte hotovo!