Návod: Proužkovaná háčkovaná čepice

Hledáte jednoduchou, vícebarevnou háčkovanou čepici s proužky?  Pročtěte si náš návod zdarma na háčkovanou čepici a za víkend budete mít hotovo. Velikost čepice lze snadno upravit a k uháčkování vám bude stačit znalost pouze základních ok.

Háčkovaná čepice s proužky

BUDETE POTŘEBOVAT:

VZOREK A VELIKOST:

Čepice je háčkovaná v řadách, takže vám vznikne obdélník, který v před háčkováním límce sešijete. Výška čepice je 23 cm a nemění se, ale pokud chcete čepici vyšší, začněte s delším řetízkovým okem. Pokud chcete, aby vám byla čepice volnější, přidejte více řad na konci první části.

POUŽITÉ VZORY:

• polodlouhý sloupek
  • krátký sloupek
  • řetízkové oko

Detail háčkované čepice s proužky

ČÁST I: ČEPICE

Nahoďte si na háček a udělejte 31 ok. Pokud háčkujete stejnými barvami jako my, začněte bílou (A).

1. řada: Do druhého oka v řetízku od háčku udělejte polodlouhý sloupek a pokračujte polodlouhým sloupkem. Celkem uháčkujte 30 polodlouhých sloupků. Do posledního oka udělejte řetízkové oko.

2. řada: Uháčkujte 30 krátkých sloupků a poslední řetízkové oko uháčkujte druhou barvou (B), v našem případě světle modrou.

Barvu A ustříhněte a s koncem háčkujte společně s druhou barvou.

3. řada: Uháčkujte 30 polodlouhých sloupků pouze do zadní strany ok. Na konci řady udělejte řetízkové oko.

4. řada: Uháčkujte 30 krátkých sloupků a závěrečné řetízkové oko udělejte první barvou (A).

5. řada: Uháčkujte 30 polodlouhých sloupků pouze do zadní strany ok. Na konci řady udělejte řetízkové oko.

6. řada: Uháčkujte 30 krátkých sloupků a závěrečné řetízkové oko udělejte druhou barvou (B).

7. řada: Uháčkujte 30 polodlouhých sloupků pouze do zadní strany ok. Na konci řady udělejte řetízkové oko.

8. řada: Uháčkujte 30 krátkých sloupků a závěrečné oko udělejte první barvou (A).

9. až 48. řada: Opakujte 5. až 8. řadu. U posledního řetízkového oka barvu neměňte.

Nyní máte obdélník, který má 24 barevných proužku. Pro větší velikost můžete zopakovat 5. až 8. řadu (dohromady byste pak měli 52 uháčkovaných řad a 26 barevných proužků).

Proužkovaná háčkovaná čepice - návod

ČÁST II: SEŠITÍ ČEPICE

Háček protáhněte prvním okem (jako kdybyste pokračovali v další řadě) a zároveň protáhněte posledním řetízkovým okem v 1. řadě. Naberte přízi a uháčkujte pevné oko. Pokračujte k celkovému uháčkování 30 pevných ok. Na konci přízi nestříhejte, budete ji potřebovat k uháčkování límce.

Na vrchní část čepice si připravte dostatek bílé příze. Z vnitřní strany čepice ji protáhněte bílým proužkem ven a ve stejném bílém proužku ji zase zpět naberte a protáhněte. Stejný postup opakujte v každém bílém proužku. Na závěr přízi stáhněte a pevně zasukujte. Čepice se tak uzavře a vytvoří hezký efekt s vystouplými modrými proužky.

Sešitá háčkovaná čepice

ČÁST III: LÍMEC

Límec košile je háčkován do kruhu krátkými sloupky následujícím způsobem:

1. řada: Do každého barevného proužku vháčkujte 3 krátké sloupky. Celkově byste měli mít 72 krátkých sloupků pro menší velikost a 78 krátkých sloupků pro větší velikost.

Zakončení 1. řady: Do vámi uháčkovaného prvního krátkého sloupku udělejte pevný sloupek a udělejte 1 řetízkové oko. Tímto způsobem zakončíte 1. řadu a řetízkovým okem začnete 2. řadu.

2. řada: Udělejte krátký sloupek do prvního krátkého sloupku v 1. řadě a uháčkujte celou řadu krátkými sloupky. Řadu zakončete stejně jako 1. řadu.

3. až. 12. řada: Opakujte 2. řadu. Během háčkování oka více stahujte aby byl límec pevnější a čepice vám lépe seděla.

Pokud chcete mít lem vyšší nebo dvojitý, přidejte si počet řad podle vlastních preferencí.

Detail lemu háčkované čepice

ČÁST IV: ZAKONČENÍ

Na závěr přízi ustřihněte a zapošijte do límce.

Návod pro vás vymyslela, uháčkovala a napsala Lenka Schubertová.

Máte hotovo?