Merino vlna na pletení a příze s příměsí merino

Příze z merino vlny patří do nejvyšší třídy materiálů na pletení a háčkování a vyznačuje se vysokou jemností, schopností termoregulace a nekousavostí. Merino vlna svými vlastnostmi vychází z ovčí vlny, postupným zušlechťováním se však svou kvalitou a strukturou vlákna osamostatnila a přiblížila k přízím z alpaky. Více o přízích z merino vlny ►

Cena

110360
1110360

Značky

Tloušťka

Složení

Barva

Vymazat filtry

Položek k zobrazení: 45
Prize balada bila perola 01 2
120 Kč
1086
Prize balada cervena castanho 09 2
120 Kč
1098
Prize balada fialova cerise 17 2
120 Kč
1110
Prize balada hneda canhamo 05 2
120 Kč
1092
Prize balada modra agua 27 2
120 Kč
1119
Prize balada modra esmeralda 15 2
120 Kč
1107
Prize balada modra marinho 19 2
120 Kč
1113
Prize balada oranzova laranja 07 2
120 Kč
1095
Prize balada ruzova salmao 03 2
120 Kč
1089
Prize balada seda cinza 23 2
120 Kč
1116
Prize balada seda cinzento 11 2
120 Kč
1101
Prize balada zluta amarelo 29 2
120 Kč
1122
Prize balada zluta mostarda 13 2
120 Kč
1104
Příze Finita Yarn z merino vlny a baby alpaky černá Black 2
360 Kč
552
Příze Finita Yarn z merino vlny a baby alpaky fialová Bordeaux 2
360 Kč
549
Nahoru
Další produkty
45 položek celkem

Merino vlna je svou kvalitou o třídu výš než příze z klasické ovčí vlny. Jedná se sice stále o vlnu z ovcí, ale snaha o co nejjemnější vlnu a vliv několika stovek let usilovného zušlechťování dal vzniknout ovcím, které dnes označujeme jako ovce merino.

Merino ovce dokážou produkovat neobyčejně jemnou srst, která tvoří základ pro velmi kvalitní příze s vlastnostmi převyšující příze z klasické ovčí vlny. Nabízí vyšší tepelný komfort, lepší hydrofobní vlastnosti, nepohlcují pachy a vynikají zejména jednou vlastností, na kterou se nás často ptáte – jsou nekousavé. Snadno tak s nimi můžete plést, či háčkovat libovolné projekty.

Chcete se dozvědět více o struktuře ovčí vlny z merina, v čem je jedinečná, a proč by jakákoliv merino příze neměla kousat? Pokračujte ve čtení následujících odstavců a dozvíte se třeba i to, proč mohly pokusy o export merino přízí vést až k trestu smrti.

Vlákna příze z merino vlny: mikroskopický pohled na strukturu

Vlna merino vznikla postupným zušlechťováním z nejstaršího známého, živočišného vlákna, z ovčí vlny. V zásadě je vnitřní struktura velice podobná ovčímu vláknu. Největší rozdíl je ale vidět jen a pouze pod mikroskopem, přesněji na povrchu vlákna merino vlny.

Vlněná vlákna původem z merino ovcí mají na svém povrchu mnohem jemnější šupinky, díky kterým se blíží jemností k přízím z lamy alpaky. Oproti tradičním vláknům z vlny se navíc liší i svou tloušťkou, přičemž ta nejkvalitnější vlákna merino vlny jsou v průměru až 4krát tenčí, což zvyšuje jejich jemnost a nekousavost.

Věděli jste, že … jemnější struktura šupinek a menší tloušťka jsou dva základní faktory, které ovlivňují výslednou kvalitu a jakost hotové merino vlny na pletení či háčkování?

Vlastnosti přízí z merino vlny

Merino vlna na pletení svou kvalitou a vlastnostmi dalece předčí klasickou ovčí vlnu. Po celém světe se proslavila díky svým širokým možnostem použití i pro vrcholové sportovní vybavení, obzvláště do extrémních podmínek.

  • merino vlna reguluje tělesnou teplotu
  • odvádí vlhkost a pot od těla
  • odolává pachům
  • nekouše

1. Udržuje a reguluje tělesnou teplotu

Vlákna merino vlny jsou velice jemná (mnohem hladší než vlákna ovčí vlny). Po spředení tak příze působí homogenním dojmem, což vede k lepším izolačním schopnostem. Kapsičky vzduchu a jednotlivá vlákna jsou si bližší a příze z merino vlny umožňuje tělu lépe dýchat a regulovat tělesnou teplotu.

2. Zůstává suchá a odvádí vlhkost

Pletací příze z merino vlny jsou navíc ze své podstaty vysoce porézní a hydrofobní. Narozdíl od umělých vláken s dokonale hladkou strukturou se kapičky nevsakují, nýbrž zůstávají zachyceny na povrchu a mezi jednotlivými vlákny. Během pohybu materiálu (a tedy i tření jednotlivých vláken o sebe) produkují vlákna vlastní teplo a usnadňují další odpařování nechtěné vlhkosti. Takovou schopnost oceníte zejména během chladného, vlhkého zimního počasí. 

3. Má neutrální vůni, nezapáchá a nepohlcuje pachy

S merino vlnou se můžete spolehnout na její samočistící schopnosti. Příze z merino vlny totiž nepohlcují vůně ani pachy (opět díky struktuře vlákna), a proto vyhnete-li se neočekávaným fatálním nehodám, nebudete muset výrobky prát. Postačí, když je necháte vyvětrat na čerstvém vzduchu a případně během zimy jemně očistíte čistým sněhem. Také doporučujeme (a to platí na jakýkoliv vlněný úplet) neaplikovat vůně a jiné parfémy.

4. Merino vlna nekouše

Kousání přízí z přírodních materiálů je ve většině případů způsobeno už před samotným počátkem výrobního procesu – u výběru správné ovce a její srsti. Příčinou onoho nechtěného kousání je totiž použití vláken s rozdílnou tloušťkou (což se obecně označuje jako tzv. nižší jakost). U šlechtěných merino ovcí je však snaha o vlákna s co nejmenší tloušťkou a i během následných výrobních procesů jsou tlustší vlákna odstraňována. 

Velmi dobře lze kousavost příze ilustrovat na analogii s trsem trávy a větvemi. Jestliže si utrhnete trs trávy a polechtáte se s ním, pocítíte na kůži jen jemné doteky. Pokud však do trsu přihodíte i pár tenčích klacíků, pravděpodobně budete lehce doškrábání od tvrdých větví. 

A právě ony větvičky představují tlustší vlákna, která u méně kvalitních vlněných přízích způsobují kousání. Budou tedy klubka merino vlny na pletení kousat? Rozhodně ne, jejich vlákna jsou typicky mnohem tenčí a jemnější než příze z klasické ovčí vlny.

Historie merino vlny

Počátky ovce merino na území Evropy nejsou nejpřesnější, avšak za nejpravděpodobnější teorii se považuje import Španěly na počátku středověku a její následné šlechtění na území Pyrenejského poloostrova.

V tehdejší době se jednalo o jeden z nejjemnějších a nejkvalitnějších materiálů a španělská království si toho byla dost dobře vědoma. I proto se snažila držet striktní monopol nad veškerou produkcí merino vlny. Merino vlna se dokonce řadila mezi tak vysoce ceněný artikl, že vývoz a export merino ovcí a přidružených technologií ke zpracování byly pod přísným zákazem. Podle dochovaných pramenů neoprávněný pokus o vývoz vedl vždy k jedinému rozsudku – ke trestu smrti.

Ke skutečnému rozšíření ovcí s merino vlnou došlo velmi pozvolna a v průběhu několika následujících staletí. Španělští panovníci v pozdějších obdobích používali merino ovce jako vzácné dary jiným vládcům a teprve následným a postupným obchodováním se vlna merino rozšířila do celého světa.

 

Příze na pletení bez plastů a umělých vláken
Pleťte bez plastů
a přízí z umělých vláken
V naší nabídce najdete příze pouze z přírodních materiálů.
Přírodní materiály
pro větší udržitelnost
Doprava ZDARMA na objednávky od 1000 Kč.
Doprava ZDARMA
na objednávky od 1000 Kč
Zboží expedujeme do 24 hodin od objednání.
Expresní expedice
do 24 hodin od objednání
Zpět do obchodu