Lněné příze na pletení a háčkování

Len je skvělý přírodní materiál, který je velice prodyšný, výborně saje vodu a zároveň je mnohem pevnější a odolnější než bavlna. Lněná příze se proto nejlépe hodí na oděvy do horkých letních měsíců. Charakteristickou vlastností pro len je také jeho zrání – nošením se vlákna lněných přízí třou o sebe a lehce se mění, což způsobuje, že se pletený či háčkovaný výrobek s postupným stárnutím stává jemnější a příjemnější. Více o lněných přízích ►

Cena

125220
1125220

Značky

Tloušťka

Složení

Barva

Vymazat filtry

Položek k zobrazení: 12
Příze Alvor červená Vermelho 2
220 Kč
954
Příze Alvor fialová Lilás 2
220 Kč
960
Příze Alvor hnědá Camel 2
220 Kč
972
Příze Alvor modrá Azul 2
220 Kč
963
Příze Alvor modrá Musgo 2
220 Kč
966
Příze Alvor zdelená Verde 2
220 Kč
969
Příze Alvor žlutá Amarelo 2
220 Kč
957
Příze Marvila hnědá Canela 2
125 Kč
912
Příze Marvila modrá Turquesa 2
125 Kč
915
Příze Marvila růžová Rosa 2
125 Kč
918
Příze Marvila zelená Verde 2
125 Kč
924
Příze Marvila žlutá Amarelo 2
125 Kč
921
12 položek celkem

Vlákna lnu pod mikroskopem

Lněná vlákna jsou rostlinného původu, a proto se svými vlastnostmi zcela liší od těch vlněných. Porozumět rozdílným výsledným vlastnostem lněných přízí nejlépe pomůže mikroskopický pohled na strukturu jeho vlákna.

Podoba vlákna lněné příze v řezu se velice podobá bavlně s tím rozdílem, že zatímco vlákna bavlny jsou zkroucená do spirály, vlákna lnu jsou dokonale rovná. Co se týče tloušťky, pak je len 2krát tlustší než vlákno bavlny a zhruba 2krát tenčí než vlákno z ovčí vlny. Na povrchu je vlákno rozděleno na menší horizontální úseky, které na každém předělu tvoří jasný přechod tzv. uzel.

Vlastnosti lněných přízí

  • jedinečná prodyšnost
  • vysoká odolnost a pevnost
  • drží tvar a nevytahuje se
  • neabsorbuje pachy
  • časem jsou hebčí a příjemnější

Nejznámnějším důvodem, proč si vybrat len, je jeho prodyšnost, kterou oceníte zejména v parných dnech a letních měsících. Příčinou jsou jeho hladká vlákna bez viditelnější struktury, která umožňují vzduchu procházet všemi směry přímo mezi jednotlivými vlákny. Stejný princip funguje i s absorbováním vlhkosti, lněná příze tak patří mezi jedny z nejrychleji schnoucích materiálů.

Trochu nezvyklou vlastností lnu, která může pletací a háčkovací začátečníky možná poněkud zaskočit, je absence pružnosti tkaniny. Vlákno lněných přízí má až o 30 % vyšší pevnost a odolnost než vlákna z klasické bavlny, a dokonce při navlhnutí či namočení se pevnost ještě zvýší. Díky těmto vlastnostem se vám výrobky nevytahají a budou svůj tvar držet i několik desítek let po dokončení (třeba jako 5000 let staré Tarkhanské šaty, o kterých mluvíme níže).

Zejména v létě oceníte další neopomenutelnou vlastnost lnu – schopnost nepropouštět a neabsorbovat pachy. Vyhnete se tak propoceným a nevalně vonícím topům. Zpravidla platí, že lněné výrobky nemusíte prát tak často jako bavlněné.

Závěrečnou výhodou lnu je to, co označujeme jako tzv. zrání. Jak během běžného nošení a používání vlákna lnu o sebe vzájemně třou, dochází postupně k jejich zjemňování. Zatímco u přízí z vlny je proces plstění nechtěný a snažíme se mu vyhnout, u lnu je tomu naopak a nošením se vlákno stává čím dál víc příjemnější a hebčejší na dotek.

Z historie lnu a lněných přízí

Odhadované staří prvních výrobků na bázi lnu sahá až do období zhruba 36 tisíc let před naším letopočtem. Tehdejší starověcí obyvatelé na území dnešní Gruzie vyráběli látky z divokého lnu, který se podobal vlastnostmi tomu dnešnímu.

K většímu rozšíření došlo přibližně 7 tisíc let před naším letopočtem. V počátcích produkce na území Mezopotámie byl určen výhradně zámožnější vrstvě populace a kněžím. Na území antického Egypta se ale kromě běžného nošení jako ochrana proti extrémnímu horku používal i pro mumifikaci a během pohřebních rituálů.

Len má dokonce prvenství v kategorii nejstarší dochovaný tkaný oděv. Jsou jím Tarkhanské šaty, původem z Egypta, jejíž stáří bylo vědecky potvrzeno na více než pět tisíc let.

V současnosti se konečné produkty ani zdaleka nepodobají těm z dob minulých. Len se nyní vyrábí a zpracovává takřka po celém světě. Do výrobního procesu přibyly moderní zpracovatelské postupy, které vylepšují vlastnosti lnu, např. zvyšují úroveň antibakteriální aktivity, zlepšují odolnost proti mačkání nebo antioxidační vlastnosti.

Příze na pletení bez plastů a umělých vláken
Pleťte bez plastů
a přízí z umělých vláken
V naší nabídce najdete příze pouze z přírodních materiálů.
Přírodní materiály
pro větší udržitelnost
Doprava ZDARMA na objednávky od 1000 Kč.
Doprava ZDARMA
na objednávky od 1000 Kč
Zboží expedujeme do 24 hodin od objednání.
Expresní expedice
do 24 hodin od objednání
Zpět do obchodu