Hedvábné příze a pletací příze s hedvábím

Hedvábí proslulo po celém světě jedinečnou kombinací prodyšnosti, jemnosti, hebkosti a charakteristického lesku. Hedvábné příze na pletení vděčí za své vlastnosti struktuře vlákna, kterému se nepodobá žádný jiný materiál na pletení či háčkování. Toto přírodní vlákno živočišného původu totiž vzniká z kokonů larev výhradně bource morušového. Více o přízích z hedvábí ►

Cena

120340
1120340

Značky

Tloušťka

Složení

Barva

Vymazat filtry

Položek k zobrazení: 29
Prize balada bila perola 01 2
120 Kč
1086
Prize balada cervena castanho 09 2
120 Kč
1098
Prize balada fialova cerise 17 2
120 Kč
1110
Prize balada hneda canhamo 05 2
120 Kč
1092
Prize balada modra agua 27 2
120 Kč
1119
Prize balada modra esmeralda 15 2
120 Kč
1107
Prize balada modra marinho 19 2
120 Kč
1113
Prize balada oranzova laranja 07 2
120 Kč
1095
Prize balada ruzova salmao 03 2
120 Kč
1089
Prize balada seda cinza 23 2
120 Kč
1116
Prize balada seda cinzento 11 2
120 Kč
1101
Prize balada zluta amarelo 29 2
120 Kč
1122
Prize balada zluta mostarda 13 2
120 Kč
1104
Příze Madragoa červená Morango 2
125 Kč
942
Nahoru
Další produkty
29 položek celkem

Vlákno hedvábí pochází z drobného živočicha – motýla bource morušového. Proto se (ačkoliv možná překvapivě) jedná o živočišné vlákno, které má však od ostatních vláken v naší nabídce zcela odlišné vlastnosti. Hedvábné příze jsou jemňoučké a mají jedinečný lesk, který vynikne zejména na přímém slunci. Hotové výrobky z hedvábí např. halenka, top nebo šátek, s přehledem zvládnete nosit celoročně.

Co stojí za nebývalou jemností hedvábných vláken a proč si dnes můžeme dovolit nosit materiál, který býval ve svých počátcích vyhrazen výhradně císařským rodinám?Více se dočtete v následujících odstavcích.

Struktura vlákna hedvábí:

Vlákna hedvábí jsou živočišného původu, svými vlastnostmi jsou ale zcela odlišná od vláken získávaných ze srsti ovcí nebo alpak. Pokud byste porovnali vlněná vlákna s těmi hedvábnými pod mikroskopem, poznali byste rozdíly na první pohled.

Vnější struktura hedvábí je i při mikroskopickém pohledu dokonale hladká (např. vlněná vlákna jsou na povrchu tvořena malými šupinkami) a na řezu připomíná tvar trojúhelníku se zaoblenými vrcholy. Jaký to má efekt na hedvábné příze a příze s příměsemi hedvábí?

Vlastnosti přízí z hedvábí

Hedvábné příze jsou typické třemi vlastnostmi, které z nich činí skvělý materiál na pletení výrobků do letních měsíců:

  • blyštivý lesk
  • hebkost
  • prodyšnost

Příčinou blyštivého lesku u hedvábí je právě zmiňovaný hladký povrch jednotlivých vláken bez jakýchkoliv šupinek. V kombinaci s trojúhelníkovým průřezem, které zapříčiňují, že se od vláken světlo láme a odráží jiným způsobem, budí hedvábné příze dojem, že mají plnější barvy a na slunci blyštivě září a třpytí se. 

Trojúhelníkové hladké struktuře ale vděčíme i za to, že jsou díky ní materiály z hedvábí tak úžasně hebké a jemné na dotek. Hedvábné příze vám nikdy nebudou dráždit pokožku a nebudou kousat.

Další velkou výhodou hedvábí je jeho prodyšnost, díky čemuž se skvěle hodí do teplejších měsíců, typicky na horká letní, nebo teplá jarní či podzimní období.

Historie stručně: objev starý až 8 tisíc let

Zbytky a útržky prvního nalezeného hedvábného vlákna byly nalezeny v hrobkách, jejichž stáří se odhaduje na zhruba 8,5 tisíc let. Mezi první dochované celé kousky tkaniny však patří dětská přikrývka z území dnešní Číny, které datujeme pravděpodobně do období zhruba 3,5 tisíc let před naším letopočtem.

V úplných počátcích patřilo hedvábí k materiálům vyhrazeným pouze čínským císařům. Až následným darováním a obchodováním s touto komoditou se však postupně rozšířilo do celé Číny. Přesto však bylo výsadou pouze nejvýše postavených vrstev společnosti, která si tento královský materiál mohla dovolit.

Dlouhá tisíciletí Číňané tajemství výroby a zpracování střežili a hlavní obchodní tepnou pro vývoz hedvábí se stala Hedvábná stezka. Na technologii výroby hedvábí byl ale uvalen přísný zákaz vývozu pod trestem smrti, který vydržel až do starověku, přesněji počátku druhé poloviny prvního tisíciletí našeho letopočtu. 

V následujícím období se technologie hedvábí různě šířila po celé Evropě. Chvíli bylo všude a za nízkou cenu, aby vzápětí prošly Evropou vlny epidemií, které ochromily produkci a cena opět závratně stoupla. V dnešní době se hlavními světovými producenty opět stávají asijské státy.

Zlatý poklad skrytý v přízích z buretového hedvábí

Stejně jako se od sebe navzájem liší klubíčka z ovčí vlny, tak každá hedvábná příze je trochu jiná. Podobně totiž i samotné hedvábí nabízí nespočet různých typů s odlišnými vlastnostmi, jako je samotná délka vlákna nebo jejich lesk.

Morušové hedvábí jako luxusní materiál s puncem přepychu

Jak jsme popisovali v historii tohoto přírodního vlákna, skutečně hedvábné příze po naprostou většinu své existence patřily mezi relativně vzácnou, těžko dostupnou, a proto i elegantní a přepychovou komoditu. Není se čemu divit – mezi vlákny přírodního původu exceluje morušové hedvábí v jemnosti, lesku, prodyšnosti a sytých barvách. Dnes však existují i další, stejně kvalitní a zároveň dostupné varianty hedvábí.

Buretové hedvábí jako cesta za větší udržitelností

Buretové hedvábí představuje zbytkové hedvábí, které vzniká jako vedlejší produkt při spřádání hedvábí morušového. Vlákna mají, na poměry hedvábných vláken, kratší délku, odlišnou texturu vlákna, která není tak homogenní, a o něco méně lesku. Nicméně ve srovnání s jinými rostlinnými nebo živočišnými vlákny stále platí, že tyto vlastnosti mají daleko lepší a kvalitnější.

V cestě za větší udržitelností pletařského odvětví je pak skvělým nápadem takové hedvábí dále zpracovávat a přispět ke snížení plýtvání cenného materiálu. Dodatečným bonusem je i nižší cena, protože příze z buretového hedvábí lze vyrábět s mnohem nižšími náklady a následně nabízet výhodněji než pravé morušové hedvábí.

Každá hedvábná příze má své jedinečné vlastnosti

V naší nabídce najdete různá klubíčka z hedvábí a každé z nich má odlišné vlastnosti, a tak se hodí na jiné typy projektu. Stručně a přehledně jsme popsali každé klubíčko, které obsahuje hedvábí:

Hedvábná příze Madragoa

Velkou snahou portugalské značky Rosários 4 je dlouhodobá udržitelnost, proto se při zpracování hedvábí snaží o maximální výtěžnost. Výsledkem jsou příze ze 100% hedvábí pojmenované Madragoa. U nich je využito zmiňované hedvábí buretového, a mají tak trošičku jiné vlastnosti než příze z tradičnějšího morušového, přesto dalece přesahuje vlastnosti jiných přízí. 100% hedvábná příze Madragoa se skvěle hodí na pletené nebo háčkované šály, šátky na celoroční nošení, ale i topy, klobouky a ponča.

Příze Touch me Mohair s příměsí hedvábí, alpaky a mohéru

Trochu nečekanou, ale skvělou kombinací je pletací příze Touch me Mohair od španělské značky We Are Knitters. Ti spojili čtvrtinou hedvábí, druhou čtvrtinou merino vlnu a z půlky dodali vlnu baby alpaku, čímž vytvořili unikátní přízi s chlupatým efektem. Doporučujeme ji plést s 5 mm tlustými jehlicemi nebo háčkem stejné velikosti. S touto přízí s příměsí hedvábí pak totiž dokážete vyrobit hřejivé, ale nadýchané a vzdušné úplety, které se skvěle hodí na letní svetříky, šátky nebo šály.

Příze na pletení bez plastů a umělých vláken
Pleťte bez plastů
a přízí z umělých vláken
V naší nabídce najdete příze pouze z přírodních materiálů.
Přírodní materiály
pro větší udržitelnost
Doprava ZDARMA na objednávky od 1000 Kč.
Doprava ZDARMA
na objednávky od 1000 Kč
Zboží expedujeme do 24 hodin od objednání.
Expresní expedice
do 24 hodin od objednání
Zpět do obchodu